eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweFaktoring a finansowanie działalności

Faktoring a finansowanie działalności

2007-01-21 15:30

Przeczytaj także: Faktoring - jakie koszty i formalności?


Po pierwsze, korzystając z faktoringu przedsiębiorca sprzedaje należności poniżej ich wartości, instytucja faktoringowa jest bowiem podmiotem gospodarczym nastawionym na zysk, zatem od realizowanych operacji pobiera prowizję. Prowizja ta uzależniona jest między innymi od zakresu ryzyka związanego z obsługiwaną płatnością czy długości terminu płatności.

Warto pamiętać, że faktoring może być droższy od kredytu, jednak w porównaniu z kredytem jest bardziej dostępny, mogą korzystać z niego mniejsze oraz krótko działające na rynku firmy, które nie nabyły jeszcze zdolności kredytowej.

W zależności od warunków umowy początkowo wypłacana może być tylko zaliczka (70 - 90 procent kwoty minus prowizje i odsetki). Pozostała kwota wypłacana jest po uregulowaniu długu przez odbiorcę (w przypadku faktoringu niepełnego i mieszanego). Cała procedura faktoringowa przebiega dużo szybciej niż w przypadku kredytów - faktorant otrzymuje pieniądze w przeciągu 2-3 dni.

Na koszt faktoringu składają się prowizja przygotowawcza, odsetki (liczone od kwoty zaliczki wypłaconej faktorantowi), opłaty dodatkowe (inkasowe, doradcze, księgowe). Oczywiście koszty są wyższe przy faktoringu pełnym, w którym faktor ponosi ryzyko niewypłacalności wierzyciela. Koszty też rosną przy korzystaniu z usług dodatkowych - monitoringu wierzytelności, prowadzenia rozliczeń z wierzycielami i innymi.

Coraz większy rynek

Rynek faktoringu tworzą przede wszystkim firmy wyspecjalizowane w tej ofercie. Takie spółki mają bankowe grupy: Pekao, BZ WBK, BRE Bank czy ING. Niektóre banki obsługują należności samodzielnie, np. Raiffeisen Bank, Bank BGŻ, DnB Nord, Millennium Bank czy Getin Bank, który wyodrębnił faktoring w samodzielną linię biznesową w ramach banku działającą pod marką Factor in Bank.

Jak podaje "Rzeczpospolita", przedsiębiorstwa też coraz chętniej korzystają z tej formy finansowania. Z danych firm skupionych w Polskim Związku Faktorów ( PZF) oraz pięciu banków wynika, że w ciągu dziewięciu miesięcy ich obrót wyniósł 13,7 mld zł. Oznacza to, że wykupiły wierzytelności warte 29 proc. więcej niż rok wcześniej. Obrót firm faktoringowych był prawie 2,5-krotnie wyższy niż banków.

Faktorzy szacują, że w ciągu dwóch - trzech lat wzrost wartości wykupywanych faktur ma wynieść około 20 proc. rocznie. Według faktorów, w ciągu kilku - najwyżej dziesięciu - lat, rynek wzrośnie dwu-, a nawet trzykrotnie.

poprzednia  

1 ... 3 4

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: