Rynek walutowy 18-22.12.2006
2006-12-22 17:43
Przeczytaj także: Rynek walutowy 11-15.12.06
Wpływ na rynek i to zarówno na kurs EUR/USD, jak i EUR/PLN miały natomiast czwartkowe dane ze Stanów, które niestety, dla amerykańskiej gospodarki okazały się znacznie poniżej oczekiwań. Zrewidowano w dół wyniki wzrostu PKB w III kwartale 2006 roku z 2,2% do 2%. Dla rynku informacja ta była zaskoczeniem, ponieważ była to już trzecia rewizja danych, która rzadko kiedy powoduje większe zmiany. Dolar kontynuował osłabienie, jednak istotnie od poziomu 1,32 się nie oddalił.
Niepokojące dane napłynęły również z Filadelfii, gdzie indeks badający stan koniunktury w tym rejonie znowu spadł, poniżej zera, czyli do poziomu sugerującego recesję. Wyniósł -4,3 wobec oczekiwanych wartości na poziomie 4.
Zła passa dolara była kontynuowana również i w piątek, kiedy poznaliśmy dane z rynku konsumpcyjnego. Zarówno dochody jak, i wydatki konsumpcyjne okazały się poniżej oczekiwań, rosnąc odpowiednio o 0,3% oraz 0,5% w skali miesięcznej, gdzie rynek oczekiwał wzrostu o 0,4% oraz o 0,6%. Różnica więc kosmetyczna, dlatego też i osłabienie dolara okazało się niewielkie, gdzie kurs EUR/USD wzrósł z 1,3190 w okolice 1,3205. Ruch w górę okazał się jednak tymczasowy i już o godzinie 16:00 znajdowaliśmy się w okolicach 1,3180. Na płynnym rynku ruch w górę byłby zapewne kontynuowany.
Tak wiec na podstawie publikacji, które poznaliśmy w tym tygodniu, w normalnych warunkach, na przyszły tydzień przepowiadałbym dalsze osłabienie dolara i powrót do trendu, w którym to znajdujemy się już od dłuższego czasu. Warunki jednak nie są codzienne, a przyszły świąteczny tydzień charakteryzować się będzie tym, że już tylko nieliczni na nim pozostaną. Z jednej strony brak wielkich inwestorów powinien zapowiadać spokojny tydzień, jednak ostatnie doświadczenia związane ze Świętem Dziękczynienia, kiedy to kurs EUR/USD wyłamał się z półrocznej konsolidacji, sugerują, że mało płynny rynek może dostarczyć nam jeszcze wiele wrażeń.
Istotne będą publikacje makroekonomiczne, w tym wyniki z rynku nieruchomości w Stanach. Poznamy wartość sprzedaży domów, tak na rynku wtórnym, jak i na rynku pierwotnym. Spodziewany jest dalszy spadek, zgodny z trendem ostatniego pół roku. Jeżeli trend ten się potwierdzi dolar powinien stracić na wartości.
Poznamy także indeks nastrojów konsumentów oraz wskaźnik koniunktury w rejonie Chicago. Oczywiście na korzyść dolara pozytywnie oddziaływałyby wyniki lepszych nastrojów, przy jednoczesnym powrocie wartości indeksu Chicago PMI powyżej 50, czyli wartości oddzielającej wzrost od recesji, w której zgodnie z indeksem, znaleźliśmy się w ubiegłym miesiącu.
Co do polskiego rynku również nie spodziewałbym się większych zmian. Od ponad 3 tygodni poruszamy się w okolicach 3,80 na EUR/PLN, gdzie poziom ten będzie powstrzymywał nas przed dalszymi spadkami również w przyszłym tygodniu.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Rynek walutowy 25-29.03.19
oprac. : Tomasz Porada / FMC Management
Więcej na ten temat:
komentarz walutowy, rynek walutowy, waluty, kursy walut, walutowy komentarz tygodniowy