Wycena opcji: vega, rho i "volatility"
2006-12-27 11:30
Kolejny wskaźnik wrażliwości cen opcji - vega - określa względną zmianę ceny opcji w stosunku do zmiany zmienności kursu walutowego o jeden procent. Natomiast wskaźnik oznaczany literą rho, opisuje zmianę ceny opcji ze względu na zmianę stóp procentowych.
Przeczytaj także: Wycena opcji: gamma i theta
Wskaźnik Vega
Kolejny wskaźnik wrażliwości cen opcji określa względną zmianę ceny opcji w stosunku do zmiany zmienności kursu walutowego o jeden procent.
vega = zmiana ceny opcji / zmiana zmienności o jeden procent
Możliwa jest sytuacja, gdy nie zachodzą żadne zmiany w cenie instrumentu bazowego, na który opiewa opcja tj. ryzyko cenowe pozostaje stałe (delta, gamma), również ryzyko czasowe (theta) nie ulega zmianie. Możliwa jednak jest w tym okresie zmiana zmienności implikowanej, przez co cena opcji może się zmienić. W przypadku, gdy pozycja opcyjna posiada dodatnią wartość vega, wzrost zmienności implikowanej spowoduje przyrost zysków z kontraktu opcyjnego. Vega ujemna przy wzroście wartości zmienności spowoduje spadek wartości opcji. W przypadku wysokich wartości vega, cena opcji jest bardzo wrażliwa na niewielkie wahania zmiany zmienności. Innymi słowy, jeżeli wzrost danego parametru jest korzystny dla posiadacza długiej pozycji opcji zakupu, to występuje wartość dodatnia. Jeżeli wzrost danego parametru jest niekorzystny dla posiadacza krótkiej pozycji w opcji zakupu, to występuje wartość ujemna.
Wskaźnik Rho
Ostatni z najczęściej stosowanych wskaźników wrażliwości ceny opcji, oznaczany literą rho, opisuje zmianę ceny opcji ze względu na zmianę stóp procentowych. W przypadku opcji walutowych współczynnik rho wyznacza się osobno dla krajowej i zagranicznej stopy procentowej. Wolna od ryzyka stopa procentowa odzwierciedla koszt utrzymania pozycji opcyjnej lub alternatywny koszt kapitału, czyli zysku jaki mógłby przynieść kapitał zainwestowany w bezpieczną lokatę finansową. W niektórych systemach opcyjnych na świecie, rho jest brane pod uwagę jako wartość stopy finansującej zakup opcji. W tym wypadku wzrost tej stopy spowoduje, iż wartość opcji będzie większa, gdyż alternatywny koszt utrzymania opcji będzie niższy niż koszt utrzymania np. akcji spółek o tej samej wartości jak wartość opcji (niska wielkość premii w porównaniu z wielkością środków koniecznych na zakup tej samej ilości akcji). Należy zaznaczyć, iż stopy procentowe nie zmieniają się często, tak więc wpływ stóp procentowych na ceny opcji nie jest tak duży jak innych czynników. Nie może on być jednak pomijany przy omawianiu podstawowych parametrów opcji.
Zmienność
Zmienność jest miarą wielkości wahań kursu. Jest to jedyny nieznany parametr w momencie negocjowania ceny na daną opcję. Zadaniem dealera walutowego jest określenie w przybliżeniu, jak może kształtować się zmienność w przyszłości. Im większe przewiduje się wahanie kursu, tym większe prawdopodobieństwo, że opcja będzie więcej warta dla kupującego. Wahania kursu w przyszłości są niewiadomą, której wartość trzeba oszacować. Przy wycenie opcji nie używa się już tylko zmienności historycznej, która może być mierzona na podstawie odchyleń standardowych dziennych zmian cen w ciągu ustalonego okresu (rok lub więcej), a stosuje się połączenie tego, co zdarzyło się w przeszłości z tym, czego oczekuje się w przyszłości. Jest to złożona kompozycja przewidywanej zmienności kursu, obecnej oceny rynkowej zmienności kursów walutowych i własnej pozycji danego sprzedawcy. Zmienność, która jest używana do obliczania premii i jest kwotowana na rynku, zwana jest więc zmiennością zakładaną. Jeżeli miesięczna zmienność na daną walutę wynosi 10%, to znaczy, że rynek zakłada, że kurs danej waluty będzie się wahał w ciągu najbliższego miesiąca od 90% do 110% kursu aktualnego.
Przeczytaj także:
Wycena opcji: współczynnik delta
oprac. : Piotr Denderski / AFS
Więcej na ten temat:
opcje, strategia opcyjna, opcja kupna, opcja sprzedaży, opcja walutowa, współczynnik delta, portfel opcyjny, wycena opcji, współczynnik gamma, współczynnik theta, wskaźnik vega, wskaźnik rho, zmienność