eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweOpcje egzotyczne

Opcje egzotyczne

2007-01-02 10:39

Przeczytaj także: Opcje egzotyczne


Opcje, których dochód zależy od ceny instrumentu bazowego w okresie aż do momentu wygaśnięcia. Wśród nich wyróżnić można:
  • opcje, których cena zależy od ceny instrumentu bazowego w określonym przedziale czasu do momentu wygaśnięcia

    Do tej grupy zalicza się opcje azjatyckie, w przypadku których stosuje się średnią cenę instrumentu bazowego z danego okresu. Taki zabieg zapobiega manipulowaniu poziomami cen, co mogłoby się zdarzyć na płytkich rynkach wschodzących.
  • opcje, których cena jest znana dopiero w momencie wykonania

    Przykładem może być opcja ze średnią ceną wykonania z cen w danym okresie oraz opcja z najlepszą ceną wykonania w danym okresie, tj. najniższą dla opcji zakupu i najwyższa dla opcji sprzedaży.
  • opcje, których cena zmienia się aż do momentu wygaśnięcia

    Przykładem może być opcja, w przypadku której cena wykonania zmienia się w ściśle określonych dniach i jest ustalana na poziomie ceny instrumentu bazowego w ciągu tych dni. Innym przykładem może być opcja, gdzie cena wykonania zmienia się, gdy cena instrumentu bazowego osiągnie określony poziom (na początku kontraktu ustala się kilka poziomów). Do tej grupy zalicza się także opcje, w których cena wykonania zmienia się zgodnie z decyzją posiadacza, w momencie przez niego wybranym i ustalona jest na podstawie ceny instrumentu bazowego w danym momencie.
  • opcje, o których ważności decyduje poziom ceny instrumentu bazowego, np.: opcje barierowe

    Wśród nich wyróżniamy następujące możliwości: opcja nie jest ważna w momencie wystawienia, a aktywuje się, gdy cena instrumentu bazowego przekroczy pewną wartość ceny, przed momentem wygaśnięcia; opcja aktywuje się, gdy cena instrumentu bazowego spadnie poniżej pewnej wartości ceny, przed momentem wygaśnięcia; opcja jest ważna w momencie wystawienia, a dezaktywuje się po przekroczeniu pewnej wartości ceny instrumentu bazowego; opcja jest ważna w momencie wystawienia, a dezaktywuje się, gdy cena instrumentu bazowego spadnie poniżej określonego poziomu.

Opcje wieloczynnikowe to opcje, które posiadają więcej niż jeden instrument podstawowy. Najczęściej spotykane wśród nich to: opcja, która daje możliwość wyboru między kilkoma instrumentami bazowymi, w zależności od najkorzystniejszej ceny dla nabywcy; opcja, której cena wykonania ustalana jest jako średnia ważona z koszyka cen różnych instrumentów bazowych; opcja, która posiada dwa instrumenty bazowe a jej cena jest ustalona poprzez różnicę między cenami instrumentów bazowych; opcja, która posiada dwa instrumenty bazowe, z których cena jednego determinuje cenę wykonania, a druga determinuje dochód.
Przeczytaj także: Dla kogo jest hedging? Dla kogo jest hedging?

poprzednia  

1 2

oprac. : Piotr Denderski / AFS AFS

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: