eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweOszczędzanie: produkty strukturyzowane

Oszczędzanie: produkty strukturyzowane

2007-01-10 09:55

Oszczędzanie: produkty strukturyzowane

© fot. mat. prasowe

Portfele, na których są zbudowane instrumenty finansowe opisane w niniejszym opracowaniu wykorzystują nieograniczone możliwości, jakie oferuje wiele rynków: kapitałowy, towarowy, nieruchomości, walutowy. W efekcie po zbudowaniu określonego portfela powstaje nowy instrument finansowy. Ma on inny charakter niż poszczególne składniki portfela, na którym jest on zbudowany - i zaczyna on "żyć swoim życiem". Określany jest mianem produktu strukturyzowanego.

Przeczytaj także: Obligacje strukturyzowane - nowość GPW

Zysk finansowy generowany przez produkt strukturyzowany jest zależny od kształtowania się wartości składników koszyka aktywów, na których taki instrument jest oparty. Mogą to być: kursy papierów wartościowych, wartości indeksów giełdowych, kursy walut obcych, ceny surowców, stopy procentowe itd.

Zróżnicowana paleta aktywów, jakie znajdują się w portfelach produktów strukturyzowanych daje wysoki potencjał osiągania - nawet ponadprzeciętnych - zysków. Ponadto brak lub ujemna korelacja z rynkiem inwestycji tradycyjnych pozwala na znaczne zmniejszenie a nawet uniknięcie strat, gdy na giełdę papierów wartościowych zawita bessa. W efekcie portfel inwestycyjny zawierający oprócz instrumentów tradycyjnych, produkty strukturyzowane osiąga nową, niejednokrotnie unikalną jakość. Pozwala to inwestorowi w znacznej mierze uniezależnić się od koniunktury na rynku akcji. W świecie finansów produkty strukturyzowane są zaliczane do grupy inwestycji alternatywnych.

Dostęp do wielkich finansów

Poprzez nabywanie produktów strukturyzowanych inwestorzy uzyskują pośrednio dostęp do instrumentów i strategii inwestycyjnych, które są normalnie trudno lub w ogóle niedostępne dla indywidualnych inwestorów lub wymagają dużej wiedzy specjalistycznej w dziedzinie inżynierii finansowej. Instytucje finansowe prześcigają się obecnie w tworzeniu coraz bardziej wyrafinowanych produktów strukturyzowanych opartych nawet na kilkunastu aktywach bazowych, pochodzących z różnych rynków i regionów świata.

Produkty strukturyzowane uosabiają w sobie cechy tradycyjnych produktów bankowych oraz rynków kapitałowych. Z lokaty bankowej odziedziczyły bezpieczeństwo powierzonego kapitału, natomiast potencjał wzrostowy otrzymały z rynku kapitałowego.

Instytucje finansowe wykazują się dużą elastycznością w kreowaniu struktur poprzez dostosowanie ich do różnych potrzeb, możliwości a także poziomów akceptowalnego ryzyka klientów. Każdy produkt strukturyzowany posiada indywidualny, niepowtarzalny charakter. Instrumenty te mogą być emitowane na różne terminy a wypłata zysków może następować na koniec okresu inwestycji lub w trakcie życia produktu. Jedne dają możliwość zarabiania podczas wzrostu wartości aktywów bazowych – inne natomiast podczas spadku lub minimalnych zmian.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: