Inwestorzy odizolowali sektor surowcowy
2007-01-18 11:34
Przeczytaj także: Sektor surowcowy może osłabić rynek
Przed południem rynek się uspokoił i wrócił do poziomów z wtorku. Pomógł również złotemu przetarg obligacji 5-letnich – zakończył się sukcesem, a popyt przewyższał podaż prawie pięciokrotnie. Jednak od tego czasu nasza waluta znowu zaczęła tracić i nadal, jedynie w niewielkim stopniu wynikało to z ruchu kursu EUR/USD. Zmiany na koniec dnia, zarówno do euro, jak i do dolara, były niewielkie, ale w dalszym ciągu widać chęć do osłabienia naszej waluty. Dzisiaj znowu, najważniejsza może być publikacja danych o inflacji w USA. Gdyby była wyższa od prognoz, to złoty straci do obu walut.GPW rozpoczęła środową sesję od spadku WIG20. Obciążeniem dla indeksu były nadal akcje spółek sektora surowcowego, reagującego na ponownie taniejące surowce. Pozostałe sektory zachowywały się jednak bardzo dobrze, a MidWig nadal szalał – euforia nie ma tam końca. Po długim marazmie, byki postanowiły zaryzykować i przed publikacją danych z USA WIG20 wyszedł nawet na plusy, ale słabe dane o amerykańskiej inflacji doprowadziły do szybkiego spadku tego indeksu. Nadal jednak, bardzo mocne były TechWig i Midwig.
Widać wyraźnie, że sektor surowcowy został niejako odizolowany, dzięki czemu reszta rynku może spokojnie rosnąć. Tak najwyraźniej uważa większość graczy i dlatego też spadki zostały przed końcem sesji zredukowane, a WIG nawet wzrósł. Uważam, że jeśli kursy KGHM, PKN, Lotosu czy MOL spadają o ponad 2, a nawet i 3 procent, a indeksy praktycznie nie reagują, to rynek sygnalizuje, że bardzo chce wzrostu. Można sobie wyobrazić, co będzie się działo wtedy, kiedy na rynku surowców rozpocznie się, bardzo już potrzebna, korekta.
Wczoraj pierwszy krok zrobiła ropa, drożejąc o dwa procent. Miedź co prawda nadal taniała, ale dzisiaj jest nowy dzień. Trzeba pamiętać, że nawet drgnięcie cen surowców, wywołuje teraz u nas niewspółmierne wzrosty cen akcji w sektorze surowcowym. Dzisiaj powinniśmy zacząć sesję reakcją na wyniki Apple, ale rynek powinien poczekać na godzinę 14.30, kiedy to zostaną opublikowane w USA dane o inflacji CPI. To one (jeśli nie będą neutralne) powinny pokazać również naszym indeksom kierunek. Warto jednak pamiętać, że oscylatory na TechWig i MidWig są już wykupione i zachęcają do korekty.
oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion