Inwestorzy odizolowali sektor surowcowy
2007-01-18 11:34
Przeczytaj także: Sektor surowcowy może osłabić rynek
Inflacja CPI pokaże dzisiaj rynkom kierunek
W środę, od początku sesji, indeksy w Eurolandzie stabilizowały się. Inwestorzy nie przejęli się negatywną reakcją graczy amerykańskich, na publikowany po wtorkowej sesji raport Intela. Być może pomagał trochę opublikowany rano raport ASML. Najwyraźniej, czekano też na dane makroekonomiczne. Dlatego też kurs EUR/USD stabilizował się. Raporty o inflacji i bilansie handlu zagranicznego w strefie euro nie miały najmniejszego wpływu na zachowanie rynku – były bardzo zbliżone do prognoz. Po danych z USA, indeksy osunęły się, ale nie było to nic poważnego.
W USA inwestorzy byli najwyraźniej zagubieni, bo ani dane makro, ani raporty kwartalne spółek, nie wygenerowały silnego impulsu, zmuszającego do podejmowania istotnych decyzji inwestycyjnych. Popatrzmy najpierw na to, co pokazały dane makro.
Okazało się, że Inflacja w cenach producentów (PPI), mimo spadku cen ropy, wzrosła, o 0,9 proc. (oczekiwano wzrostu o 0,5 proc.), a bazowa PPI (bez paliw i żywności), też była wyższa od oczekiwań. Ta miara inflacji jest mniej analizowana przez Fed, niż konsumencka (CPI), więc gracze ją trochę lekceważą, a poza tym wzrost był jednak niezbyt duży. Reakcja rynków (akcji i walutowego) była trudna do uchwycenia. Raport, o listopadowym przepływie kapitałów do USA, od dawna nie ma wpływu na rynek, ale warto odnotować, że wpływ kapitału netto był mniejszy od oczekiwań. Jednak, tak nieznacznie mniejszy, że trudno było poważnie ten raport analizować. Plusem było to, że dynamika produkcji przemysłowej wzrosła o 0,4 procenta, ale wykorzystanie potencjału produkcyjnego nie zmieniło się.
Pozytywne informacje dotarły z rynku nieruchomości, ale też w beczce miodu była łyżka dziegciu. NAHB (stowarzyszenie budowniczych domów) opublikował swój indeks rynku nieruchomości (HMI) – indeks wzrósł, a oczekiwano, że się nie zmieni. Jednak Fannie Mae, jedna z dwóch olbrzymich firm finansujących zakupy nieruchomości, przedstawiła prognozy, z których wynikało, że w tym roku sprzedaż nowych domów spadnie o 7,1 procent, a domów na rynku wtórnym o 8,1 procent.
Dwie godziny przed końcem sesji Fed opublikował Beżową Księgę (raport o stanie gospodarki), ale i on był słodko-gorzki. Gospodarka rozwija się, ale pojawiają się problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników (skąd my to znamy), chociaż na razie wzrost płac jest stosunkowo umiarkowany. Gracze zrozumieli, że perspektywa obniżki stóp oddala się. Ten raport dodatkowo podniósł i tak już rosnącą rentowność obligacji, i zaczął wzmacniać dolara, który przedtem tracił do euro nieco ponad 0,2 procenta, czyli prawie nic.
oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion