Popularne akcje mniejszych spółek
2007-01-18 12:56
© fot. mat. prasowe
Czwartkowe Życie Warszawy donosi o zamiarach "Solidarności", która chce przeprowadzić ogólnopolską kampanię na rzecz podniesienia płacy minimalnej, znacznie powyżej obowiązujących 936 PLN.
Przeczytaj także: Dane GUS zaskoczyły rynek
Rosnące żądania płacowe - nie wnikając w to, czy są usprawiedliwione, czy nie - mogą przełożyć się na szybki wzrost inflacji, choć ostatnie dane za grudzień, jeszcze nie wskazują na takie zagrożenie (inflacja wyniosła 1,4 proc.). Choć członkowie Rady Polityki Pieniężnej zwlekają z decyzją o podwyżce stóp procentowych utrzymując, że rosnąca wydajność pracy i tani import pomogą utrzymać ceny pod kontrolą, to ekonomiści nie mają już takiej pewności. Wzrost płac i presji płacowej są głównym czynnikiem wzrostu inflacji, który w pierwszej kolejności, może uderzyć w rynek walutowy.SYTUACJA NA GPW
Wczorajsze notowania przyniosły nieznaczny spadek WIG20, lecz ich wymowa była pozytywna. Fakt, że rynek drugi dzień z rzędu utrzymuje się tuż pod szczytem obecnej fali wzrostowej, przemawia na jego korzyść.
Warto zwrócić uwagę, że naprawdę znaczące obroty obserwujemy tylko w przypadku trzech spółek z WIG20 - to PKN, PKO BP i Telekomunikacja, co wskazuje na działania inwestorów zagranicznych. Tymczasem rynek wydaje się być już we władaniu krajowego kapitału, zwłaszcza rodzimych funduszy inwestycyjnych, na co wskazuje popularność akcji mniejszych spółek.
W środę indeksowi WIG20 najbardziej ciążyły akcje spółek paliwowych, których kurs spadł o więcej niż 3 proc. Jednocześnie najstarszy indeks - WIG - otarł się o rekord wszech czasów, za sprawą wzrostu wartości małych i średnich firm.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
Dow Jones Industrial Average nieznacznie stracił na środowej sesji, o 0,1 proc. spadł indeks S&P, a o 0,7 proc. Nasdaq. Inwestorzy w USA pozbywali się akcji spółek komputerowych, po tym jak Intel przedstawił, gorsze od oczekiwań, wyniki kwartalne, na nowo odżyły także obawy przez wzrostem inflacji, po wczorajszej publikacji wzrostu cen produkcji przemysłowej.
Indeksy rynków Ameryki Południowej miały mieszane zamknięcia - nieznacznie wzrosły w Brazylii i Wenezueli, za sprawą wzrostu notowań ropy, w Argentynie spadły.
Japoński indeks Nikkei zyskał 0,7 proc., po tym jak bank centralny zdecydował się pozostawić bez zmian stopy procentowe. Inne rynki azjatyckie także zyskiwały, za wyjątkiem giełdy w Szanghaju. Tam indeks spadł o 0,8 proc. - inwestorzy boją się skutków wprowadzenia podatku od nieruchomości dla firm.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce