Rynek walutowy 15-19.01.2007
2007-01-19 20:38
Dobiegający właśnie końca tydzień, był korzystny dla złotówki, która umocniła się względem euro i dolara, głównie za sprawą czwartkowej decyzji agencji Fitch Ratings o podniesieniu międzynarodowego ratingu dla polskiego długu w walutach zagranicznych z BBB+ do A-. Jednak zostawmy na razie to najważniejsze dla złotówki wydarzenie tygodni i zacznijmy sprawozdanie od wydarzeń na szerokim rynku.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 8-12.01.2007
Poniedziałek był w zasadzie dniem bez emocji. Po piątkowej(12.01.2007 r.) sesji, która potwierdziła patową sytuację na parze EURUSD, poniedziałek nie mógł być przełomem, z dwóch powodów. Po pierwsze, rynek nawet po korzystnych dla dolara danych na temat sprzedaży detalicznej, nie był w stanie w piątek przełamać wsparcia na poziomie 1,29, a poniedziałek pozbawiony był istotnych publikacji. Poznaliśmy wtedy jedynie grudniową dynamikę produkcji przemysłowej w Strefie Euro, która pomimo iż była niższa od oczekiwań (2,5% wobec oczekiwanych 3,1%), nie poruszyła rynkiem . Po drugie, z powodu dnia Martina Lutera Kinga i święta rynkowego w Stanach, aktywność inwestorów była ograniczona.Ciekawiej zapowiadał się natomiast wtorek. Powrót na rynek inwestorów amerykańskich, zwiększał znaczenie handlu w tym dniu. Na wtorek zaplanowano również publikację Indeksu ZEW, którego dobre wyniki mogły zachęcić inwestorów do podejmowania odważniejszych decyzji. Tak się właśnie stało. Duża różnica na korzyść euro, pomiędzy oczekiwaniami (-10) a rzeczywistymi danymi (-3,6), była impulsem do zakupów euro za dolary, co w krótkim czasie wywindowało kurs EURUSD w okolice 1,2990. Tu jednak zwolennicy euro natrafili na silną barierę, w postaci wzmożonego popytu na dolary. Tym razem sytuacja z piątku 12 stycznia się odwróciła i to zwolennicy dolara przeszli do kontrataku, dzięki czemu EURUSD spadł na koniec dnia poniżej 1,2930.
Środa stała natomiast pod znakiem nieznacznego umocnienia się wspólnej waluty. Okazało się, że poziomy poniżej 1,2930 były atrakcyjne dla inwestorów chcących kupić euro, co sprzyjało wzrostowi jego kursu wobec dolara. Brak wsparcia ze strony danych makro ze Strefy Euro, ograniczył jednak skalę aprecjacji. Opublikowana w środę, grudniowa inflacja HICP w Niemczech, była nieznacznie niższa od oczekiwań (1,4% r/r wobec oczekiwanych 1,5%), a HICP dla całego Eurolandu (1,9%) była z nimi zgodna.
Dodatkowo, opublikowana po południu, wyższa niż oczekiwano, inflacja PPI w stanach (0,9% m/m wobec prognoz rynkowych na poziomie 0,5%), oraz wyższe tempo wzrostu produkcji przemysłowej, umocniły dolara, sprowadzając EURUSD do poziomu 1,2996. Jednak zwolennicy euro kolejny raz odparli atak na ten poziom wsparcia, a ich kontratak i ponowne wywindowanie EURUSD w rejony 1,2950, potwierdzają tylko istotność tego poziomu.
Przeczytaj także:
Rynek walutowy 25-29.03.19
oprac. : FMC Management
Więcej na ten temat:
komentarz walutowy, rynek walutowy, waluty, kursy walut, walutowy komentarz tygodniowy