Dalsza konsolidacja eurodolara?
2007-01-22 11:29
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Analiza fundamentalna
EUR/PLN
Złotówka pozostaje pod wpływem ostatniej podwyżki ratingu Polski przez agencję Fitch. Kontynuacja hossy na rynkach światowych przyniosła widoczny efekt na warszawskiej giełdzie, w postaci pobicia rekordu przez indeks największych spółek WIG20. Złotówce sprzyjała też czwartkowa decyzja banku Japonii o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian, co napędza trend osłabiania jena do walut wyżej oprocentowanych. Sprzyja to walutom rynków wschodzących, w szczególności lirze tureckiej i forintowi, co przekłada się również na silniejszą złotówkę. Wydaje się więc, że w najbliższym czasie nie zobaczymy istotnego osłabienia polskiej waluty, dopóki trwają szampańskie nastroje na giełdach i utrzymuje się wysoka skłonność do ryzyka. Umocnienie złotówki zatrzymało się na kluczowej strefie wsparcia 3,84 – 3,85. Dzisiejsze dane o inflacji bazowej mogą stać się pretekstem do kontynuacji trendu umocnienia naszej waluty. Najbliższym oporem jest 3,86.
USD/PLN
Ostatnie umocnienie złotówki i powrót EURUSD w górny przedział konsolidacji, przełożyły się na dynamiczne odbicie USDPLN od oporu technicznego na 3,00. Konsolidacja EURUSD i lekko umacniający się złoty, powinny sprzyjać taktyce sprzedawania dolara na ruchach wzrostowych dzisiaj i jutro. Odbicie w kierunku 2,97 wykorzystalibyśmy do sprzedaży USDPLN.
EUR/USD
Zachowanie EURUSD w ubiegłym tygodniu było typowe dla okresów konsolidacji. Dobre dane z amerykańskiej gospodarki wykorzystywane były do zamykania długich pozycji w dolarze, natomiast dane sprzyjające euro przekładały się na spadek EURUSD. Ze względu na brak danych, dzisiaj i jutro spodziewamy się utrzymania obecnych zakresów na EURUSD. Kluczowymi wsparciami technicznymi są poziomy 1,29 oraz 1,2870, istotne opory techniczne znajdują się przy 1,30 oraz 1,3030.
GBP/PLN
Jedną z najmocniejszych walut jest w ostatnich dniach funt, a to ze względu na jawnie jastrzębie nastawienie Banku Anglii. Relatywna siła funta przełożyła się w ubiegłym tygodniu na testowanie wrześniowych oporów powyżej 5,90. Sądzimy, że funt pozostanie najmocniejszą walutą do złotówki i spadki wykorzystywalibyśmy do zakupów GBPPLN.
oprac. : Dom Maklerski IDM S.A.