eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeWIG20 na dużym minusie

WIG20 na dużym minusie

2007-01-23 10:03

Przeczytaj także: Spółki paliwowe przeszkodziły WIG20


Wróćmy do sprawy dużej porannej luki hossy. Takie rozpoczęcie nowego tygodnia było możliwe dzięki dobremu zakończeniu piątkowej sesji w USA (w reakcji na wysoki odczyt indeksu nastrojów Uniwersytetu Michigan), a także silnym wzrostom w Azji. Chiński indeks SCI poszybował o ponad 3 proc., a kapitalizacja tamtej giełdy niedawno przekroczyła okrągły bilion dolarów. Nowe szczyty zanotowano w Hong Kongu po zwyżce o ponad 2 proc. i tam też widać oznaki hiperboli. Japoński indeks Nikkei225 po wzroście o 0,66 proc. wyrównał 7-letnie maksima z kwietnia 2006, a giełda w Singapurze zyskawszy 2,35 proc. zostawiła szczyty z lat 90. już niemal o 20 proc. w tyle. Stąd otwarcie marcowych kontraktów futures na WIG20 wypadło w okolicy 3500 pkt, a pół godziny później wyczyn ten powtórzył sam indeks.

Po raz kolejny jednak skala zwyżki polskiej giełdy znacząco odbiegała od słabszego regionu, dlatego tym razem strona podażowa postanowiła zainkasować część papierowych jak dotąd zysków. Po tej mało przyjemnej dla kupujących sesji coraz bardziej sensowny wydaje się pogląd, że zarówno grudniowe jak i obecne zwyżki kursów robione były na siłę, ostentacyjnie ignorując coraz mniej pewny obraz giełd światowych. Zachwycano się rewelacjami minister Z. Gilowskiej o naprawie finansów państwa oraz podniesieniem ratingu polskiego długu przez agencję Fitch. Pod koniec ubiegłego tygodnia kupowano akcje w myśl zasady "kto kupi drożej", pompując setki milionów złotych w irracjonalnie wyceniane akcje banków oraz mniejszych spółek. Pociesza nieco mniejszy niż podczas zwyżek obrót, jednak gwałtowny skok obrotu podczas czwartkowej zwyżki może oznaczać przesilenie.

Spójrzmy na stan polskiego parkietu z perspektywy otoczenia zewnętrznego. Od kilku tygodni ważnym ostrzeżeniem dla nas i innych rynków wschodzących powinny być wydarzenia na giełdzie koreańskiej. Indeks KOSPI nie zdołał w grudniu choćby wyrównać rekordów z maja ubr. i drugi miesiąc kreśli przy dość dużej zmienności formację mogącą zwiastować zakończenie długoterminowej fali wzrostowej zaczętej w 2003 r. Nieco podobne złowróżbne dla hossy formacje (umiejscowione jednak powyżej majowych szczytów, co daje pewien zapas bezpieczeństwa) utworzyły się w ciągu ostatnich dwóch miesięcy na głównych indeksach m. in. w Brazylii, Meksyku, Argentynie, Indiach, Rosji, Czechach i na Węgrzech. Te giełdy są dla polskich inwestorów bardzo ważne z dwóch powodów: GPW należy do tego samego koszyka inwestycyjnego dla inwestorów globalnych; WIG20 jest bardzo silnie skorelowany z indeksami tych giełd, co wynika z pierwszego powodu.

oprac. : expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: