eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeWIG20 na dużym minusie

WIG20 na dużym minusie

2007-01-23 10:03

Przeczytaj także: Spółki paliwowe przeszkodziły WIG20


Ryzyko znacznego pogorszenia nastrojów w niezbyt odległym terminie istnieje w Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii i USA - główne indeksy tych parkietów od kilku miesięcy mają poważne problemy z powiększeniem swojego dorobku punktowego. Kreujący globalne nastroje wskaźnik S&P500 od połowy listopada drepcze w okolicach lub tuż ponad poziomem 1400 pkt., a jego wskaźnik C/Z zbliża się do 30. Giełdy światowe prawdopodobnie szykują się do większej i dłuższej korekty, przy czym można jedynie mieć nadzieję, że nie będzie ona tak dramatyczna jak wiosną ubr. Sygnałem do jej nadejścia byłoby gwałtowne umocnienie dolara, powodujące ucieczkę kapitałów w bezpieczne amerykańskie instrumenty dłużne. Trwająca od kilku miesięcy rekordowa podaż akcji ze strony władz dużych korporacji (insider selling) przechodzi na razie bez echa, a wysokie wyceny utrzymywane są już niemal wyłącznie dzięki coraz nowszym pogłoskom o kolejnych fuzjach i przejęciach.

Mimo to są rynki dużo silniejsze od polskiego, jak wspomniany chiński, chilijski, łotewski czy bułgarski (ten ostatni z oczywistych, akcesyjnych względów).

Poniedziałek był wyjątkowo skąpy w dane makroekonomiczne. Polska inflacja CPI za grudzień wyniosła 1,6 proc., zgodnie z oczekiwaniami. Przetarg bonów rocznych za 900 mln spotkał się z popytem w wysokości niecałych 1,5 mld przy niskiej rentowności 4,09 proc. Węgierski bank centralny pozostawił główną stopę na poziomie 8 proc., mimo że jeszcze w piątek padały ostrzeżenia o dwucyfrowej inflacji na Węgrzech w najbliższych miesiącach.

Dziś trudno oczekiwać lepszego scenariusza niż stabilizacja indeksów na niższym poziomie. Na giełdach azjatyckich mamy kosmetyczne zmiany. Sesja w USA nie była udana, gdyż DJIA stracił niemal 90 pkt, a NASDAQ spadł o 0,83 proc. Wyniki spółek za Oceanem przyjmowane są chłodno i stają się pretekstem do pozbywania się akcji. Dziś czeka nas kontynuacja raportów, m. in. Bank of America, Yahoo, Johnson &Johnson, Xerox, AMD, Sun. Spółkom paliwowym szkodzić może wieczorne osłabienie ropy do 52,3 dol./bar, choć z drugiej strony dziś mamy małe odbicie w górę.

O godz. 10 krajowych inwestorów na pewno zainteresuje grudniowa dynamika sprzedaży detalicznej (oczekiwane 13,6 proc.) oraz stopa bezrobocia (14,8 proc.). Gdyby sprzedaż detaliczna rozczarowała, można oczekiwać osłabienia złotówki. Godzinę później dane o zamówieniach przemysłowych w Eurolandzie (progn. 5,9 proc. r/r), a o 16 zazwyczaj ignorowany przez rynki amerykański indeks wskaźników wyprzedzających LEI (progn. 0,2 proc.). Warto też wspomnieć o planowanym przez GPW zastąpieniu od połowy marca indeksów MIDWIG i WIRR wskaźnikami mWIG40 oraz sWIG80.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: