Krótkoterminowy potencjał do wzrostów wyczerpany
2007-01-23 12:21
© fot. mat. prasowe
Z badań przeprowadzanych co kwartał przez Narodowy Bank Polski wynika, że utrzymują się bardzo dobre nastroje przedsiębiorców. Ponad połowa firm planuje inwestycje w tym roku.
Przeczytaj także: Czy ceny akcji i indeksy czeka korekta?
Są także i inne dane. Moce produkcyjne wykorzystywane są na poziomie 83 proc. - to rekordowa wielkość (z tego właśnie powodu tak wiele firm planuje inwestycje). Co trzecia firma planuje także podwyżkę wynagrodzeń, a ponad połowa ma problemy ze znalezieniem pracowników. Równocześnie nie narasta inflacja, co jest czynnikiem bardzo sprzyjającym rozkwitowi gospodarki. O przyspieszeniu wzrostu gospodarczego mówi także w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" Katarzyna Zajdel-Kurowska, wiceminister finansów.SYTUACJA NA GPW
Poniedziałkowe notowania rozpoczęły się od wzrostu wartości indeksów, którym pomagały pomyślne notowania na innych giełdach oraz na rynkach surowcowych. Jednak apetyt na akcje szybko się skończył - drożały one zbyt szybko i w inwestorach dojrzała chęć do realizacji zysków. Pozbywano się akcji banków - które wcześniej najmocniej drożały - a do tego nastroje pogorszyły jeszcze spore spadki indeksów na rynkach amerykańskich na początku notowań.
To sprawiło, że większość indeksów zakończyła sesję "pod kreską", co akurat nie powinno martwić, bo korekta jest rynkowi bardzo potrzebna. Trzeba pamiętać, że choć perspektywy gospodarcze Polski rysują się teraz w różowych barwach, nie zmienia to faktu, że większość z tych perspektyw jest już uwzględniona w cenach akcji.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
Korekta dosięgnęła także rynki amerykańskie i to na tyle skutecznie, że wymazała ona tegoroczne wzrosty indeksów. S&P spadł wczoraj o 0,5 proc., Dow Jones o 0, 7 proc., a Nasdaq o 0,8 proc. Przyczyną były gorsze oczekiwania wobec zysków firm w tym roku - spadały akcje Boeinga, Motoroli, Pfizera.
Indeksy giełd w Argentynie i Brazylii zgodnie zyskały po 0,3 proc.
Z kolei indeks giełdy w Tokio spadł o 0,1 proc., ponieważ inwestorzy obawiają się mniejszego popytu na wyroby producentów elektroniki. Indeks Hang Seng spadł dziś rano o 0,2 proc., a koreański Kospi niemal nie zmienił wartości. W drugiej części sesji azjatyckie giełdy odrobiły część strat. Na giełdzie w Szanghaju indeks SSE 180 wzrósł o 0,9 proc.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce