eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweJaka waluta funduszu inwestycyjnego?

Jaka waluta funduszu inwestycyjnego?

2007-01-25 12:23

Przeczytaj także: Zagraniczne fundusze obligacji: co oferują?


Fundusze, których walutą bazową (tzw. referencyjną) jest funt brytyjski oferuje Citibank w ramach luksemburskiego parasola Citi Sicav. Są to trzy strategie mieszane z linii Citi Select - conservative, balanced i growth. Pierwszy z funduszy ma mieć w portfelu nie mniej niż 60 proc. papierów dłużnych, drugi nie mniej niż 40 proc., a trzeci ma "większość" swojego portfela inwestować w akcje. W portfelach funduszy znajdują się papiery wartościowe denominowane w różnych walutach (także w złotówkach). Jednak w ramach funduszy funtowych wszystkie transakcje wykonane przez fundusz przeliczane są na walutę brytyjską po aktualnych kursach. Oferta dostępna jest w oddziałach Citibanku ()

Tylko funty

Inwestorzy, którzy chcą by ich fundusz za powierzone mu funty kupował papiery wyceniane wyłącznie w tej walucie powinni sprawdzić ofertę Jyske. Można w niej znaleźć fundusz obligacji brytyjskich (British Bond) oraz akcji brytyjskich (British Equity). Pierwszy z funduszy w ciągu ostatnich 12 miesięcy (na dzień 15 stycznia) może się pochwalić ujemną stopą zwrotu w funtach na poziomie 1,82 proc. (rosnące w ostatnim czasie stopy procentowe w Wielkiej Brytanii nie sprzyjały funduszom obligacji). Nie przeszkodziło mu to jednak zdobyć trzech gwiazdek od agencji Morningstar. Fundusz akcji zyskał natomiast w tym samym okresie 12,3 proc. Jyske to duńska instytucja finansowa nie może więc w jej ofercie zabraknąć fundusz papierów duńskich. Jest także fundusz akcji szwedzkich - oba w wersji akcyjnej i dłużnej. Fundusze Jyske dostępne są w Jyske Bank Poland ()

Ciekawostką na polskim rynku jest oferta funduszu WIOF Sicav, w którego skład wchodzą 34 subfundusze z czego w dwóch walutami referencyjnymi są odpowiednio korona czeska i słowacka, a w jednym także nasza złotówka. Wyniki funduszy nie są jednak najlepsze. Na przykład subfundusz Conservative PLN Fund (wyceniany w złotówkach) od końca sierpnia do 15 stycznia wypracował stratę na poziomie ponad 3 proc. co jest dość zastanawiające. Fundusze WIOF mają bardzo niskie aktywa i w efekcie wskaźniki kosztów całkowitych w ich przypadku są relatywnie wysokie jak na zagraniczne fundusze inwestycyjne. W większości subfunduszy z udziałem akcji wskaźniki kosztów całkowitych - według ostatniego sprawozdania finansowego - zbliżają się do 5 proc. Zaletą części funduszy WIOF - także tych akcyjnych - jest brak opłaty wstępnej. Wybrane produkty WIOF dostępne są w Expanderze () oraz Open Finance ().

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: