eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeBanki centralne kupują EURUSD?

Banki centralne kupują EURUSD?

2007-01-25 14:06

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza fundamentalna


EUR/PLN

Złoty nie może znaleźć na razie kierunku, po części dlatego, że rynek zagraniczny nie wysyła jednoznacznych sygnałów a sentyment w regionie podlega częstym wahaniom. Wzrost rentowności obligacji w USA, większa zmienność na walutach niskooprocentowanych i nienajlepsze nastroje w regionie, związane z oczekiwaniem podwyżek stóp procentowych, osłabiają złotego. Osłabienie dolara i wzrost cen surowców sprzyjają naszej walucie. Sytuacja techniczna wskazywała na wzrosty EURPLN z okolic 3.85, jednak obecnie sytuacja sugeruje przynajmniej pauzę, przy możliwym trzecim, niższym szczycie w okolicy 3.89 oraz korekcyjny spadek do 3.8660, gdzie powinien pojawić się popyt.

USD/PLN

Jako, że oczekujemy lekkiego umocnienie złotego bądź, przynajmniej chwilowej stabilizacji, sygnałów poszukiwać będziemy dziś na rynku międzynarodowym. Rano wpływ na USDPLN może mieć publikacja indeksu IFO, która - jeśli wywoła realizację zysków na EURUSD - to da okazję do sprzedaży USDPLN bliżej 2.9880. T en poziom może w ciągu dnia powstrzymywać wzrosty USDPLN. Wsparcie przy 2.97 jest bardzo mocne i jego przełamanie wymagałoby silnego impulsu z rynku EURUSD, bądź solidnego spadku EURPLN – nie oczekujemy jednak, aby takie impulsy się dzisiaj pojawiły.

EUR/USD

Groźne dla krótkich pozycji w JPY, wypowiedzi przedstawicieli monetarnych, przyczyniły się do częściowego zamykania carry-trade na EURJPY. Mogło to przyczynić się do wzrostu EURUSD, poprzez odkupywanie EUR na tej parze, sprzedanego w EURJPY w trakcie zamykania krótkich pozycji w JPY. Do wzrostu EURUSD z poziomu 1.2950, przyczynić się mogły zakupy EURUSD przez banki centralne – które regularnie sprzedają USD na każdym większym wzroście wartości tej waluty. Zaznaczony został kolejny punkt wsparcia, w lekko wzrostowym kanale i teraz celem wydaje się być kolejny test górnej granicy. Drugim powodem wzrostu mogło być oczekiwanie na publikacje indeksu IFO dziś o 10.30, oraz na dane na temat bilansu handlowego ze strefy euro. Z USA natomiast, wyjdą dziś dane na temat sprzedaży istniejących domów – jeden z barometrów koniunktury rynku mieszkaniowego oraz nastrojów i optymizmu konsumentów. Uważamy, że ewentualny wzrost EURUSD po publikacji, nie będzie długotrwały, gdyż strefa oporu zaczyna się już w okolicy 1.30 i rozciąga się do 1.3040. Prawdopodobna jest również realizacja zysków, jeżeli indeks IFO będzie zgodny z oczekiwaniami lub tylko nieznacznie lepszy.

GBP/PLN

Wczoraj GBP kontynuował spadki, ponieważ ani wystąpienie prezesa BoE Kinga, ani publikacja notatek, nie spełniły oczekiwań inwestorów, oczekujących podwyżek stóp procentowych. Uważamy, że na obecnych poziomach EURGBP, rynek jest nastawiony raczej neutralnie. Nadal oczekuje się 1-2 podwyżek w pierwszej połowie roku, lecz te oczekiwania będą podatne na dalszą erozję. Uważamy, że EURGBP znalazł średnioterminowe dno i od tego momentu wzrosty GBPPLN nie będą już tak dynamiczne, choć pewne odbicie (po silnym spadku GBPUSD) może teraz nastąpić i jako takie, uznalibyśmy za okazje do sprzedaży GBPPLN.

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: