PKB w USA: jak zareagują inwestorzy?
2007-01-29 12:08
Do rangi najważniejszego dnia tygodnia wyrasta środa. Wtedy poznamy dynamikę PKB w IV kwartale w Stanach Zjednoczonych, oraz decyzję Rady Polityki Pieniężnej i projekcję inflacji.
Przeczytaj także: Finanse publiczne wymagają reformy
Największy wpływ na przebieg notowań na świecie ma szansę wywrzeć publikacja o PKB w USA. Prognozowana wartość to wzrost o 3, 0 proc. wobec 2,0 proc. w II kwartale. Pytanie oczywiście, jak inwestorzy zareagują na tę publikację? Czy szybszy wzrost gospodarczy może ucieszyć inwestorów, czy też raczej znów wystraszą się oni braku perspektyw na obniżkę stóp procentowych w Stanach? U nas sprawa jest o tyle prostsza, że nikt nie spodziewa się po RPP zmiany stóp. Projekcja inflacji może pokazać ryzyko szybszego wzrostu cen, ale i tak ostatnie dane pokazują, że inflacja rośnie bardzo wolno.SYTUACJA NA GPW
Piątkowa sesja mogła zostać uznana za udaną - mimo początkowego spadku WIG20 zakończył ją wzrostem o 0,2 proc. Można ten wzrost interpretować jako przejaw siły rynku - zwłaszcza, że w tym samym czasie indeksy giełd europejskich spadały, słabiej zaczęły się także notowania w USA. Mankamentem była jednak wielkość obrotów, które wyniosły 750 mln PLN (tylko WIG20), a więc wcale nie można mówić o jakiejś sile popytu. Cały tydzień zakończył się zaś spadkiem WIG20 o 1,5 proc. - to relatywnie niewiele, biorąc pod uwagę, że tydzień wcześniej indeks wzrósł o 6 proc. Także ta płytka korekta może być interpretowana jako przejaw siły rynku. Dlatego zapewne w tym tygodniu 24 proc. analityków spodziewa się zwyżki WIG20 (więcej niż przed tygodniem) a 41 proc. uważa korektę za niezakończoną i oczekuje spadku.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
Piątkowe sesje w USA zakończyły się bez większych zmian indeksów - S&P spadł o 0,1, a Dow Jones o 0,2 proc., ponieważ inwestorzy uznali dobre dane z rynku nieruchomości za argument przeciwko rychłej obniżce stóp procentowych. Nasdaq - po udanymi finiszu wzrósł o 0,1 proc.
Niewielkie zmiany zaszły także na giełdzie w Buenos Aires (indeks spadł o mniej niż 0,1 proc.), natomiast brazylijski indeks Bovespa spadł o 0,6 proc.
Z kolei na giełdzie w Tokio nastroje były już lepsze - Nikkei wzrósł o 0,3 proc., dzięki nadziejom na spore dywidendy.
W Korei indeks Kospi spadł o 0,4 proc. po obniżeniu rekomendacji dla Samsunga. Indeks giełdy w Hong Kongu spadł o 0,2 proc., a w Szanghaju wzrósł o 2,8 proc.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
![Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje](https://s3.egospodarka.pl/grafika/komentarz-gieldowy/Warszawska-gielda-mocno-zareagowala-na-sankcje-A0LuJ3.jpg)
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce