eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweKredyt technologiczny bardziej atrakcyjny

Kredyt technologiczny bardziej atrakcyjny

2007-01-29 12:39

Przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o kredyty technologiczne w bankach komercyjnych oraz ubiegać się o środki na ich spłatę w Banku Gospodarstwa Krajowego - takie zmiany przewiduje przygotowywana przez resort gospodarki nowelizacja ustawy o niektórych formach wspierania działalności inwestycyjnej. Na wsparcie innowacyjnych inwestycji w latach 2007-2013 przeznaczono 409,5 mln euro.

Przeczytaj także: Rząd wspiera rozwój technologii

Dotychczas jedyną instytucją przyznającą środki z tytułu kredytu technologicznego był Bank Gospodarstwa Krajowego. Aby fundusze na wdrażanie nowych technologii mogły być wypłacane jak największej liczbie przedsiębiorców w jak najkrótszym czasie, resort gospodarki proponuje, aby kredyt technologiczny mogły przyznawać ze środków własnych banki komercyjne. Dzięki temu maksymalna kwota kredytu nie będzie już ograniczona do 2 mln euro, lecz będzie ustalana przez bank komercyjny.

Projekt ustawy zakłada, że przedsiębiorca będzie mógł ubiegać się o spłatę części kredytu technologicznego przez BGK. Bank komercyjny, po zbadaniu zdolności kredytowej wnioskodawcy i wyrażeniu zgody na udzielenie kredytu, będzie mógł wystąpić do BGK o przyznanie przedsiębiorcy premii technologicznej, która zostanie przeznaczona na spłatę części kredytu. Maksymalna kwota premii technologicznej to 1 mln euro.

Resort gospodarki chce także, aby środki kredytu technologicznego były wykorzystywane na wdrażanie innowacyjnych technologii tylko w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach. Ministerstwo szacuje, że premia technologiczna w wysokości 1 mln euro będzie efektywnym środkiem pomocowym tylko w przypadku inwestycji o wartości nie większej niż kilkanaście milionów euro.

Resort gospodarki przewiduje, że zwiększenie intensywności pomocy publicznej w formie premii technologicznej pozytywnie wpłynie na zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Intensyfikacja pomocy może też przyczynić się do tworzenia większej liczby miejsc pracy w przedsiębiorstwach wdrażających nowoczesne technologie.

W związku z tym, że na wiele produktów powstałych na bazie nowych technologii duży popyt występuje tylko w okresie pierwszych 2-3 lat od ich wprowadzenia na rynek, zrezygnowano z zapisu o minimalnym 5-letnim okresie, w którym mogło nastąpić maksymalne umorzenie kredytu. W nowelizacji zaproponowano, aby kredytobiorca mógł dwa razy w roku wnioskować do BGK o wypłatę raty premii technologicznej, której wysokość będzie określana na podstawie przedstawionych przez przedsiębiorcę faktur sprzedaży towarów lub usług powstałych w wyniku inwestycji.

W projekcie ustawy przedsiębiorcy ubiegający się o wypłatę premii technologicznej będą ponadto zwolnieni z obowiązku przedkładania opinii jednostki naukowej potwierdzającej zastosowanie nowej technologii.

Doświadczenia BGK wskazują, że zainteresowanie kredytem technologicznym wśród przedsiębiorców jest większe niż pula środków budżetowych przeznaczonych na Fundusz Kredytu Technologicznego. W związku z tym Ministerstwo Gospodarki włączyło kredyt technologiczny do działań Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Umożliwi to zasilanie Funduszu Kredytu Technologicznego z funduszy unijnych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: