eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeWIG20: nowy rekord hossy

WIG20: nowy rekord hossy

2007-02-02 10:13

Dla większości inwestorów kolejne rekordy indeksów w Polsce i na świecie to powód do zadowolenia. Czwartek dostarczył takich właśnie pozytywnych emocji. Ale każdy kij ma dwa końce i ośmiomiesięczny wzrost bez większej korekty prędzej czy później skończy się wielkim bólem głowy.

Przeczytaj także: WIG, WIRR i MIDWIG: nowe rekordy w styczniu

Indeks WIG20 zyskując 1,9 proc. osiągnął 3549,33 pkt. i ustanowił nowy rekord hossy. Obroty na największych spółkach sięgnęły 1,28 mld zł. 352 mln przypadły na samo Pekao, na którym miała miejsce wymiana pół miliona akcji. Nowe astronomiczne poziomy osiągnęły także WIG (55431,48 pkt po wzroście o 1,59 proc., obroty przekroczyły 2 mld) i MIDWIG (4282,3 pkt) , jak również niektóre indeksy sektorowe (WIG-Banki i WIG-Budownictwo).

Polski rynek zdominowały emocje i ze swoją skalą wzrostów znacznie wychylił się przed większość parkietów światowych. Kupuje się bez opamiętania akcje banków przewartościowane przynajmniej o kilkanaście procent, nie mniej zaskakująca jest wczorajsza zwyżka TP SA o niemal 5 proc. mimo groźby nałożenia 350 mln kary, prognozy mniejszych zysków w br. (1,7 mln czyli 1,21 zł na akcję) oraz zapowiedzi obniżania cen, nie mówiąc o systematycznej utracie rynku.

Należy przypuszczać, że wczoraj w niewielkim stopniu rękę do wzrostów przyłożył zagraniczny kapitał spekulacyjny, jednak motorem napędowym wzrostów pozostają krajowe fundusze. Tezę o udziale zagranicy wspiera zachowanie złotego, który rozpoczął czwartek od znacznego umocnienia do głównych walut. Dolar otworzył się z luką po 2,996 po czym spadł aż do 2,983. Po zamknięciu sesji na GPW złoty jednak powrócił do poziomu otwarcia. Podobnie zachowywało się euro, które powróciło na 3,90 mimo spadku w ciągu dnia aż do 3,885.

Umocnienie złotówki można tłumaczyć dobrym nastawieniem zagranicy do rynków wschodzących, a także brakiem podwyżki stóp procentowych (droższe papiery dłużne). Uważam że brak podwyżki jest błędem, jeśli oczywiste jest gwałtowne przyspieszenie inflacji, wynikające nawet z projekcji. Głosujący za podwyżką czterej członkowie RPP po raz drugi z rzędu minimalnie przegrali wobec 6 głosów optujących za utrzymaniem stóp. Historia pokazuje, że brak wyprzedzających podwyżek wymusza niejako ściganie inflacji i w ostatecznym rozrachunku stopy trzeba podnosić bardziej gwałtownie, ryzykując silne schłodzenie gospodarcze.

 

1 2

następna

oprac. : expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: