ECB i Bank Anglii nie podniosą stóp?
2007-02-08 10:37
© fot. mat. prasowe
Tak prezentują się przynajmniej oczekiwania rynkowe. Przed miesiącem były identyczne, lecz nie przeszkodziło to Bankowi Anglii w podjęciu decyzji o podwyżce stóp.
Przeczytaj także: Fundusze inwestycyjne: 107 miliardów aktywów
Po prawdzie ekonomiści, którzy sądzą, że dziś Europejski Bank Centralny nie podniesie stóp procentowych, dodają do tych oczekiwań zdanie "na razie". Bo już za miesiąc, stopy w strefie euro mają wzrosnąć, a docelowo sięgnąć 4,00 proc. (tyle, co obecnie w Polsce). Te kroki miałyby umocnić euro wobec dolara. Pytanie, czy przyszła podwyżka stóp w strefie euro przyniesie umocnienie, czy osłabienie złotego? Zrównanie poziomu stóp będzie raczej działać na niekorzyść złotego, choć w krótkim terminie brakuje teraz sygnałów, świadczących przeciwko naszej walucie.SYTUACJA NA GPW
Nadal stabilnie. Przez ostatnie cztery sesje trwa na warszawskim parkiecie stabilizacja i niewiele ponad to, da się powiedzieć. Wczoraj w pierwszej części dnia, WIG20 spadał i dotarł do wsparcia, w postaci dolnego ograniczenia luki hossy, która powstała tydzień temu. Nie jest jednak pewne, czy późniejsze odbicie od poziomu 3485 pkt nastąpiło dlatego, że to wsparcie jest naprawdę tak istotne (nie widać było tego we wzroście obrotów), czy może dlatego, że z USA nadeszły dobre dane z rynku pracy (koszty pracy rosły wolniej, a wydajność szybciej, niż oczekiwano), co rozbudziło nadzieje, na dobrą sesję w USA. W każdym razie te oczekiwania wystarczyły, by WIG20 zakończył sesję bez zmian, w porównaniu do środy. Wyraźnie zelżała nieco presja podaży na akcjach banków i to jest dobry sygnał.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
W środę indeks S&P zyskał 0,14 proc., lecz nawet tak niewielka zmiana wystarczyła, aby zaliczyć sześcioletni rekord notowań. Dow Jones nie zmienił wartości, bo we wzroście przeszkadzał spadek spółek paliwowych (po spadku cen ropy), natomiast Nasdaq wzrósł o 0,8 proc.
Indeks w Brazylii spadł o 1,7 proc., w Argentynie o 0,03 proc. (po wcześniejszym wzroście), a w Meksyku zyskał 0,2 proc.
Na rynkach azjatyckich nastroje były nie najlepsze, za sprawą spółek energetycznych. Mimo to, japoński Nikkei zdołał zakończyć sesję bez większych zmian. Koreański Kospi spadł o 0,2 proc., giełda w Hong Kongu zanotowała nawet wzrost o 0,3 proc. Indeks giełdy w Szanghaju - SSE180 - zyskał 1,5 proc.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce