Jakie zagraniczne fundusze wybierają Polacy?
2007-02-08 12:50
Przeczytaj także: Fundusze zagraniczne do systematycznego oszczędzania
W Raiffeisen Bank Polska aż połowa klientów wybiera jeden fundusz - Raiffeisen Euroazja Akcje. Kolejny pod względem popularności jest fundusz Top Selekcja – również działający na rynkach azjatyckich i oferujący podwójną gwarancję: 100 proc. kapitału oraz 80 proc. najwyższej wartości jednostki. Ten fundusz wybiera 10 proc. inwestorów. Pozostałe fundusze dość chętnie wybierane przez klientów banku to Raiffeisen-EuropaWschodnia-Akcje, Raiffeisen-Konwergencja-Obligacje, Raiffeisen-Global-Mix.
"Inwestorzy podążają za trendem i inwestują na najbardziej perspektywicznych rynkach" – mówi Tomasz Dąbrowski z Raiffeisena. Warto dodać, że fundusze Raiffeisena są dostępne od 1000 dolarów lub euro.
W przypadku oferty Fortisa ranking popularności wygląda nieco inaczej. Najwięcej pieniędzy zbierały fundusze gwarantowane tworzone w ramach Fortis L Fix. Tego typu fundusze to zupełnie inny rodzaj inwestycji – tzw. produkty strukturyzowane. Ich cechą są wbudowane gwarancje (z reguły gwarancja kapitału na koniec trwania kilkuletniej inwestycji) i udział w zmianie notowań określonych spółek lub indeksów. Te oferty były dodatkowo dość szeroko promowane przez grupę Fortis w Polsce co oczywiste w sytuacji, gdy sprzedaż tytułów uczestnictwa funduszu ma trwać zaledwie kilka tygodni.
W ofercie Fortisa znajduje się dość unikalny fundusz europejskich nieruchomości, który zbiera najwięcej pieniędzy spośród funduszy otwartych. Tuż za nim plasują się fundusze rynków wschodzących.
"Na rynkach wschodzących mieliśmy do czynienia z modami. W zależności od sytuacji rynkowej klienci preferowali rynek europejski, globalny lub tak jak to ma miejsce obecnie, rynek azjatycki. Praktycznie jedynym czynnikiem, którym kierowali się polscy inwestorzy to porówanie stopy zwrotu z tych funduszy do tego, co mogli uzyskać na polskiej giełdzie" – mówi Grzegrz Świetlik z Fortis Investments - "Z reguly klient podejmuje decyzje o kupnie tytułów uczestnictwa wyłącznie jednego funduszu, natomiast wśród bogatszych klientow mamy do czynienia z dywersyfikacją pomiędzy 2-3 produkty" – dodaje Świetlik.
W przypadku oferty Blackrock Merrill Lynch, która zebrała w Polsce już ponad 200 mln dolarów od 5 tys. klientów, pierwsza piątka wygląda następująco: MLIIF Emerging Europe, MLIIF World Mining, MLIIF Global Allocation, MLIIF World Energy i MLIIF Asian Dragon. Adrian Harris z Blackrock nie zgadza się z jednak tezą, że Polacy inwestują w najbardziej ryzykowne fundusze, bo nie stać ich na zbudowanie odpowiedniego portfela.
oprac. : Maciej Kossowski / expander