Jakie zagraniczne fundusze wybierają Polacy?
2007-02-08 12:50
Przeczytaj także: Fundusze zagraniczne do systematycznego oszczędzania
Oczywiście można układać portfele wg innych metodologii. Od kilku dni można także inwestować w fundusze zagraniczne wirtualne pieniędze, by zobaczyć jak będą zachowywać się w portfelu. Umożliwia to gra inwestycyjna przygotowana przez Expandera wspólnie z SEB TFI. Każdy kto zarejestruje się w konkursie dostanie wirtualne 100 tys. zł do zainwestowania w fundusze. Do dyspozycji jest nie tylko oferta polskich TFI, ale także fundusze zagraniczne.
Gra jest w tej chwili jedynym miejscem w polskim internecie, gdzie prezentowane są aktualne notowania praktycznie wszystkich zagranicznych funduszy, które były prezentowane w tym cyklu. Pojawiają się też bieżące publikacje dotyczące funduszy zagranicznych oraz komentarze zarządzających. Jest to więc ciekawe miejsce dla początkujących inwestorów, którzy jeszcze nie mają odpowiedniego kapitału, by zbudować portfel, a nie chcą ryzykować inwestując wszystkie oszczędności w fundusz azjatycki czy latynoamerykański.
WYKRES. Poniżej przedstawiamy skład przykładowych portfeli stworzonych na bazie oferty Franklin Templeton. Udziały funduszy zostały wyliczone w sposób opisany w tekście na bazie następujących parametrów: stopa zwrotu za ostatnie 3 lata (w ujęciu rocznym), ryzyko mierzone odchyleniem standardowym (urocznione, za ostatnie 3 lata) oraz wskaźnik cena/zysk (dotyczy funduszy akcyjnych). Wybór funduszy do portfela zależy od horyzontu inwestycyjnego klienta i jego skłonności do ryzyka (wyboru dokonuje klient wspólnie z doradcą finansowym).
fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Maciej Kossowski / expander