Rynek walutowy 1-31.01.2007
2007-02-09 14:07
Przeczytaj także: Rynek walutowy 22-26-01.07
Koniec stycznia przyniósł publikacje danych makro, które dały przewagę nad dolarem wspólnej walucie i to pomimo świetnych wstępnych informacji na temat wzrostu gospodarczego w IV kwartale w USA, który wyniósł aż 3,5%. W strefie euro oraz w Niemczech, lepsze od oczekiwań okazały się nastroje konsumentów oraz wskaźniki koniunktury, natomiast negatywną wymowę dla dolara miały słabsze wskaźniki koniunktury (spadek Chicago PMI oraz ISM dla sektora wytwórczego, poniżej poziomu 50) oraz drożejąca pod koniec stycznia ropa. Jednak największy wpływ na osłabienie się dolara na przełomie stycznia i lutego miały różnice w wypowiedziach prezesów FED oraz EBC po kolejnych posiedzeniach w sprawie stóp procentowych. O ile wypowiedź Bena Bernanke o wysokiej obecnej inflacji i prognozach stabilizacji cen, miała charakter gołębi, to komentarz Jean Claud Tricheta o zachowaniu czujności w sprawie inflacji, był zachętą do kupowania euro.
Efektem takiego rozwoju sytuacji są oczekiwania rynku, co do spadku dysparytetu stóp procentowych w Stanach i Europie. Rynek uważa, że podwyżek stóp procentowych w Strefie Euro należy się spodziewać już w marcu, natomiast w przypadku USA oczekuje się, że zmiany stóp procentowych mogą nie wystąpić do końca roku. Te oczekiwania są tylko częściowo uwzględnione w aktualnym kursie EURUSD, co powinno sprzyjać umacnianiu się w najbliższym czasie wspólnej waluty
Złoty, który w styczniu został przeceniony wobec dolara o ok. 4%, wpisał się w tendencję panującą w regionie. Inne waluty krajów regionu w styczniu straciły na wartości względem USD, od niecałych 4% w przypadku SKK, do ponad 6% w przypadku HUF. Skala przeceny regionu, wobec wspólnej waluty, była nieco niższa. Polska waluta straciła w styczniu ok. 1,7%, co na tle 1% straty korony słowackiej i 2,5% deprecjacji korony czeskiej, jest wynikiem średnim.
Najważniejszymi wydarzeniami o charakterze fundamentalnym były w styczniu: wybór Sławomira Skrzypka na nowego prezesa NBP, oraz świetne wyniki polskiej gospodarki w 2006r, które zaowocowały podniesieniem rankingu dla polskiego długu w walutach obcych.
Z nominacją Sławomira Skrzypka na stanowisko głowy NBP wiązało się wiele kontrowersji. Najważniejsze były jednak wątpliwości rynku, co do jego kwalifikacji oraz niezależności. Trudno jeszcze ocenić, czy te obawy miały solidne podstawy, natomiast można już dojrzeć pozytywny wpływ zmiany na tym stanowisku. Sławomir Skrzypek, który za jeden z priorytetów uznaje przejrzystość polityki pieniężnej zapowiedział, że od maja bieżącego roku będą publikowane sprawozdania z posiedzeń RPP.
Przeczytaj także:
Rynek walutowy 25-29.03.19
oprac. : FMC Management
Więcej na ten temat:
komentarz walutowy, rynek walutowy, waluty, kursy walut, walutowy komentarz tygodniowy