Polityka monetarna FED złagodzona?
2007-02-14 12:58
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Analiza techniczna
EUR/PLN
fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe
EUR/USD
Dynamiczny ruch w górę na EURUSD po wypowiedzi Klausa Liebschera z ECB, który uważa, że istnieje ryzyko dalszego wzrostu inflacji, jest w naszej opinii nieco przesadzony i jest kilka istotnych argumentów za tym, by dalej nie kupować tej pary. Kurs EURUSD znajduje się ciut powyżej zakresu konsolidacji z ostatnich tygodni (możliwe fałszywe wybicie i rozszerzenia zakresu). Dziś zaczyna zeznawać Bernanke przed Kongresem w sprawie polityki monetarnej i będzie to bardzo dobrą okazją dla niego, by werbalnie spróbować ograniczyć oczekiwania inflacyjne – inflacja nie jest na poziomie i nie spada przecież w tempie, które można by uznać za zadowalające. Faktycznie, dolarowi szkodzić może np. dynamiczny wzrost cen złota, jednak rentowności obligacji i sytuacja na rynku ropy naftowej nie wpisują się dobrze w scenariusz słabego dolara. Dlatego preferowalibyśmy kupować EURUSD dopiero na korektach, po potwierdzeniu, że wyszliśmy na dobre z zakresu 1.29 – 1.3050. Takim potwierdzeniem będzie test od góry, górnej granicy tego kanału.
fot. mat. prasowe
GBP/USD
Dziś zapoznamy się z danymi na temat bezrobocia, a także z raportem Banku Anglii o inflacji. Kurs GBPUSD znalazł silne wsparcie w okolicach 78,6% zniesienia fib z poziomu 1,9263 na 1,9916. Najbliższy opór znajduje się w okolicy 1,9550. Dzisiaj dość silne wzrosty na eurodolarze pociągnęły za sobą również funta. Kurs GBPUSD zdołał przełamać ostatnie maksimum w okolicy 1,9520, jednak trzeba mieć na uwadze silny sentyment parodolarowy. Przełamanie okolic 1,96 mogłoby zmienić obecną sytuacje techniczną. Sądzimy, że w przypadku ‘jastrzębiego' przemówienia Brenanke, dolar może się umocnić. Czekamy również na dane o sprzedaży detalicznej z USA. W dalszym ciągu preferowalibyśmy krótkie pozycje w GBPUSD.
fot. mat. prasowe
USD/JPY
USDJPY obecnie znajduje się w okolicy silnego wsparcia na 121,00. Poziom 121,04 to 50% zniesienia fib. Najbliższym oporem jest obecnie poziom 121,50, wynikający z 20- okresowej średniej MA na wykresie dziennym. Dziś inwestorzy oczekują na przemówienie Bernanke, odnośnie polityki monetarnej. Jeśli to przemówienie okaże się mniej jastrzębie niż oczekiwano, widzielibyśmy ruch w okolice 120,40. Sądzimy, że większej zmienności na USDJPY możemy spodziewać się po południu. Krótkie pozycje w USDJPY preferowalibyśmy dopiero po przełamaniu okolic 120.95.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
![Eurodolar – niedaleko silnych oporów Eurodolar – niedaleko silnych oporów](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/komentarz-walutowy/Eurodolar-niedaleko-silnych-oporow-132908-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Dom Maklerski IDM S.A.