Inflacja pod kontrolą
2007-02-16 10:49
© fot. mat. prasowe
Inflacja w styczniu wyniosła 1,7 proc. - zgodnie z oczekiwaniami rynku. Bardziej niż się spodziewano, wzrosły natomiast pensje (średnio o 7,8 proc.) - a więc główny element, napędzający inflację.
Przeczytaj także: Gospodarka japońska prawie jak polska
Choć zdecydowana większość ekonomistów uważa, że póki co inflacja nie będzie rosła zbyt mocno, ponieważ ceny producentów ogranicza silna konkurencja, głównie ze strony importu, to zagrożenie szybszego wzrostu cen pozostaje aktualne. Drożeje bowiem żywność i koszty usług, zwłaszcza budowlanych, tak istotnych dla kieszeni Polaków. Ponadto dynamiczny wzrost zatrudnienia i wynagrodzeń podziała na wzrost cen w długim terminie. Są to jednak elementy korzystne dla rynków akcji. Im więcej mamy pieniędzy, tym więcej ich wydajemy, a także inwestujemy.SYTUACJA NA GPW
Czwartkowa sesja nie była udana. Zgodnie z oczekiwaniami WIG20 zyskał na otwarciu, ale wzrost bardzo szybko został zatrzymany w okolicach 3440 pkt. Kupujący nie byli zbyt aktywni. Inwestorzy posiadający akcje mogli poczuć się rozczarowani takim obrotem sprawy i część z nich postanowiła sprzedać akcje. Ta podaż nie spotkała się z dobrymi ofertami kupna - dlatego na koniec dnia WIG20 spadł o 0,8 proc.
Rynek wykazał pewną niepokojącą słabość. Skoro przy dobrym otoczeniu zewnętrznym (silne wzrosty na innych rynkach) GPW nie było stać nawet na utrzymanie skromnej zwyżki, to trzeba liczyć się z możliwością pogłębienia korekty w czasie następnych sesji. Aż do czasu, gdy kupujący zbiorą siły.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
Wczorajsze notowania w USA zakończyły się ponownie wzrostem wartości indeksów, choć już nie tak dużym, jak w środę. S&P zyskał 0,1 proc., Dow Jones 0,2 proc., a Nasdaq 0,35 proc. Inwestorzy zaczynają dostrzegać szansę na spadek stóp procentowych w drugiej połowie roku.
Po dwóch dniach silnych zwyżek, giełda w Brazylii zanotowała spadek indeksu o 0,1 proc. W Argentynie indeks wzrósł o 0,1 proc., a w Meksyku spadł o 0,1 proc.
Ostatnie dobre dane gospodarcze umocniły jena, ale przez to inwestorzy boją się o zyski eksporterów. Stąd japoński indeks Nikkei spadł dziś rano 0,1 proc. Koreański Kospi zyskał 0,4 proc., a Hang Seng spadł o 0,2 proc.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce