eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynek walutowy 12-16.02.2007

Rynek walutowy 12-16.02.2007

2007-02-16 21:35

Przeczytaj także: Rynek walutowy 1-31.01.2007


Przed końcem tygodnia wróćmy jeszcze na krajowe podwórko i przypomnijmy najważniejsze wydarzenia tego tygodnia na rynku złotego. Ogólnie rzecz biorąc zachowanie się złotego było odbiciem zmieniającej się relacji wymiany dolarów na euro, przy czym słabnący dolar umacniał złotówkę. Oznacza to, że w poniedziałek kursy EURPLN I USDPLN wzrosły, osiągając następujące poziomy 3,0316 w ciągu dnia i 3,02 na zamknięcie w przypadku dolar/złoty oraz 3,9270 w ciągu dnia a 3,9175 na zamknięcie dla eurozłotego.

Następnie przez dwa dni złotówka, w ślad za euro, odrabiała straty, co pociągnęło za sobą spadek kursów w okolice 2,9640 dla USDPLN oraz 3,8961 dla EURPLN. Reszta tygodnia upłynęła już spokojnie a kursy złotego do dolara i do euro nieznacznie się wahały i pozostały w okolicach notowanych w środę. To tyle, jeśli chodzi o zachowanie się kursów złotego do głównych walut w tym tygodniu, natomiast warto jeszcze przypomnieć kilka informacji o charakterze fundamentalnym.

Dobiegający właśnie końca tydzień zaskoczył lekko inwestorów na rynku krajowym danymi NBP na temat deficytu na rachunku obrotów bieżących, ponieważ przy oczekiwaniach na poziomie 505 mln. EUR wyniósł on 915 mln. EUR. Zaskoczeniem nie były natomiast dane na temat styczniowej inflacji CPI, która z wynikiem 1,7% r/r pokryła się z prognozami rynkowymi. Godna zauważenia jest osiągnięta w styczniu nadwyżka budżetowa, która według Ministerstwa Finansów, za sprawą wyższych przychodów, wyniosła ok. 1,5 mld PLN. Korzystne informacje na temat gospodarczej sytuacji w Polsce docierają również zza granicy. Komisja Europejska doceniła zeszłoroczne wyniki naszej gospodarki i podwyższyła prognozę jej wzrostu w bieżącym roku z 4,7% do ok. 6%.

Na koniec porzućmy już ten tydzień i spójrzmy na to, co się będzie działo w przyszłym tygodniu, który z powodu niewielkiej liczby istotnych publikacji zapowiada się spokojnie. Tydzień rozpoczniemy bez udziału inwestorów zza oceanu, którzy w poniedziałek świętują Dzień Prezydentów i jest to chyba jedyne, istotne wydarzenie w tym dniu. We wtorek dzień również upłynie nam bez większych emocji, ponieważ jedyną informację, mogącą w jakiś sposób wpłynąć na rynek, poznamy już o 08:00, a będzie to inflacja PPI w Niemczech (oczekiwania na poziomie 3,3% r/r).

W środę o godzinie 14:30 poznamy najważniejsze dane zaplanowane na przyszły tydzień, mianowicie styczniową inflację CPI w Stanach (oczekiwane 0,1% m/m). Na dokładkę, o godz. 16:00, poznamy wartość wskaźników wyprzedzających (0,2%). W czwartek znów czeka nas wczesna pobudka, ponieważ Niemcy o 8 rano opublikują dane na temat dynamiki PKB w IV kwartale. Następnie o godzinie 11:00 poznamy dynamikę zamówień w przemyśle w Strefie Euro (oczekiwane 0,7%) a o 14:30 tradycyjnie, liczbę nowych zasiłków dla bezrobotnych w Stanach (325 tyś. oczekuje rynek).

Tydzień zakończymy informacjami z Niemiec (choć już nie z samego rana), skąd w piątek dotrze na rynek informacja na temat poziomu indeksu IFO (oczekiwana wartość to 107,5). Jak widać, większość tych danych jest już uwzględniona przez inwestorów w obecnym poziomie kursu EURUSD, dlatego nie spodziewałbym się zbytniej reakcji rynku na te publikacje (wyjątkiem może być wysoka wartość inflacji CPI w USA, która jest jednak mało prawdopodobna).

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 25-29.03.19 Rynek walutowy 25-29.03.19

poprzednia  

1 2 3

oprac. : FMC Management FMC Management

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: