Ekonomiści podnoszą prognozy wzrostu PKB
2007-02-20 11:55
Produkcja przemysłowa wzrosła w styczniu o 15,6 proc., zaskakując nawet największych optymistów. Choć dane te nie wywołały większej reakcji rynków finansowych, to mogą to zrobić w dłuższym terminie.
Przeczytaj także: Wyniki firm z WIG20 najważniejsze dla rynku
Nie brak bowiem ekonomistów, którzy podnoszą swoje prognozy dotyczące tempa wzrostu PKB nawet do 7 proc. w całym 2007 roku. Tak szybki rozwój gospodarczy kazałby zrewidować dotychczasowe oceny o "drogich akcjach", ponieważ może się okazać, że obecne wyceny po prostu odzwierciedlają potencjał rozwoju przedsiębiorstw. Oczywiście należałoby oczekiwać powtórzenia tak dobrych wyników produkcji także w kolejnych miesiącach, nie mniej pierwsze informacje z tego roku są bardzo obiecujące.SYTUACJA NA GPW
W poniedziałek dość nieoczekiwanie nastroje na GPW zmieniły się, a WIG20 zyskał 2,1 proc., przy bierności rynków europejskich. Wzrost odbył się w pierwszej części sesji - przed publikacją danych GUS - od południa poziom zwyżki był już tylko podtrzymywany. Być może część inwestorów liczyła na dobre dane i dlatego wzrost indeksów poprzedził dane GUS. Jednak ciężar tej zwyżki wzięły na siebie akcje banków, które drożały przed publikacją wyników za IV kwartał.
Drożały także akcje spółek małych i średnich - MIDWIG i WIRR osiągnęły nowe rekordy notowań.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
W poniedziałek giełdy w USA nie pracowały z powodu święta "Dnia Prezydentów".
Indeks giełdy w Argentynie wzrósł o 2 proc., a w Meksyku o 0,35 proc. Giełda w Brazylii również nie pracowała.
Z powodu rozpoczęcia Nowego Roku w Chinach, nie pracowała również giełda w Hong Kongu i w Szanghaju. A ponieważ tak wiele ważnych rynków akcji nie funkcjonowało na początku tygodnia, również tam gdzie można było handlować akcjami, robiono to "na pół gwizdka". Indeks giełdy w Tokio spadł o 0,01 proc. po bardzo spokojnej sesji, a w Korei wzrósł o 0,3 proc.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje

oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce