Bank Japonii podniósł stopy procentowe
2007-02-21 12:59
© fot. mat. prasowe
Główna stopa procentowa w Banku Japonii wzrosła o 0,25 pkt proc. do 0,5 proc. i nadal należy do najniższych na świecie. Podwyżka ma przeciwdziałać zbyt szybkiemu rozwojowi kraju - w IV kwartale PKB wzrósł aż o 4,8 proc.
Przeczytaj także: Ekonomiści podnoszą prognozy wzrostu PKB
Na wzrost stóp procentowych w Japonii liczyły przedsiębiorstwa z USA i Europy. Utrzymywanie ich na niskim poziomie skłaniało bowiem globalnych inwestorów do pożyczania pieniędzy w jenach i lokowania ich w amerykańskie lub europejskie obligacje, co oznaczało osłabienie jena i wzrost wartości dolara oraz euro. To z kolei ułatwiało japońskim eksporterom dostęp do zagranicznych rynków zbytu. Jednak po decyzji banku centralnego jen nadal tracił na wartości. Inwestorzy wątpią bowiem, by szybko miały nadejść kolejne podwyżki stóp - inflacja w Japonii wciąż jest bowiem niska (0,1 proc. w grudniu).SYTUACJA NA GPW
Nie ma większego sensu budowania jakichś konkretnych teorii w ostatniej zmienności rynku. Nastroje na GPW odwracają się w ciągu doby o 180 stopni. Raz indeksy spadają, innym razem rosną, ale wszystko to ma miejsce w stosunkowo niewielkim paśmie wahań -między 3350-3450 pkt dla WIG20. Wczoraj, po spadku indeksu o 1,1 proc., znaleźliśmy się mniej więcej w połowie tego pasma.
Sytuacja trochę przypomina tę z sierpnia ub.r., kiedy po wzroście w lipcu rynek utknął na dwa miesiące w dość wąskiej konsolidacji. Inwestorzy nie spieszą się ze sprzedażą akcji, a kupujący wciąż mają nadzieję na głębszą korektę. W sumie takie zachowanie jest zdrowsze dla rynku, niż gdyby trwała seria nieprzerwanych wzrostów, choć znacznie trudniejsza do interpretacji.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
Mimo początkowych spadków, wczorajsze sesje w USA zakończyły się wzrostem indeksów. Dow Jones wzrósł o 0,15 proc., a S&P o 0,3 proc. Nasdaq zaś wzrósł o 0,7 proc. Do zakupów inwestorów skłoniły dobre wyniki Wal-Martu, a także spadek cen ropy, który choć oznacza niższe zyski firm paliwowych, to zarazem poprawę sytuacji konsumentów ropy.
W Argentynie indeks wzrósł o 0,8 proc., a w Meksyku nie zmienił się.
Indeks japońskiej giełdy Nikkei spadł o 0,1 proc., choć akcje banków drożały po decyzji banku centralnego. Jednak dominowały obawy o spadek zysków firm, wobec wyższych kosztów pożyczek. Indeks koreańskiej giełdy także spadł o 0,1 proc., a giełdy w Hong Kongu wzrósł o 0,3 proc.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce