Rynki finansowe 12-16.02.2007
2007-02-19 20:00
© fot. mat. prasowe
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw spadło o 12 proc. m/m i wzrosło o 7,8 proc. r/r do 2664 PLN, wobec wzrostu o 8,5 proc. r/r w poprzednim miesiącu. Dane znacznie przewyższyły oczekiwania. Prezes Rezerwy Federalnej B. Bernanke w swoim wystąpieniu zauważył m.in., że ostatnie dane inflacyjne wskazują na zmniejszenie się presji, choć jest jeszcze zbyt wcześnie, aby mówić o utrwaleniu się spadkowej tendencji. Japonia: dynamika PKB w czwartym kwartale 2006 r. wyniosła 1,2 proc. k/k i 4,8 proc. r/r. Był to największy kwartalny wzrost PKB od pierwszego kwartału 2004 r.
Przeczytaj także: Rynki finansowe 5-9.02.2007
RYNEK WALUTOWY
Polski rynek walutowy
Ostatni tydzień okazał się korzystny dla polskiej złotówki. Z jednej strony notowaniom pomogło globalne osłabienie dolara, z drugiej zaś dane makroekonomiczne wskazujące na wciąż dobry stan polskiej gospodarki (m.in. duża nadwyżka budżetowa w styczniu). Dodatkowo, zaskakująco wysoki wzrost płac w naszym kraju zwiększa ryzyko inflacyjne, co może skutkować podniesieniem stóp procentowych, a więc pośrednio umocnić złotówkę.
fot. mat. prasowe
Zagraniczne rynki walutowe
Obserwowaliśmy osłabienie dolara do głównych walut. Spadek zagrożeń inflacyjnych w USA w połączeniu z wciąż słabymi danymi dotyczącymi gospodarki, zwiększają szanse na obniżki stóp procentowych przez Fed, co wpływa na przecenę amerykańskiej waluty. Z kolei zaskakujące dane odnośnie tempa wzrostu japońskiej gospodarki, wpłynęły na istotne umocnienie jena.
INWESTYCJE GWARANTOWANE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane