Ekonomiści uspokajają: to nie początek bessy
2007-03-07 11:49
© fot. mat. prasowe
Globalna gospodarka ma się dobrze - zapewnił Henry Poulson, amerykański sekretarz skarbu, a wcześniej prezes banku Goldman Sachs. Alan Greenspan stwierdził natomiast, że szanse na recesję w USA są jak 1 do 3.
Przeczytaj także: Insiderzy sprzedają akcje
Głos w sprawie ostatniego tąpnięcia na rynkach finansowych zabierają kolejni oficjele i coraz bardziej uznane autorytety, co jest wydarzeniem samym w sobie. W czasie ostatnich spadków w maju i czerwcu takich uspokajających opinii było znacznie mniej.Dla nas ważniejsze jednak jest postrzeganie rynków wschodzących. Mark Mobius, zarządzający funduszami Templetona, powiedział, że uspokojenie sytuacji na tych rynkach może zabrać dwa-trzy miesiące, a późniejsze zwyżki przewyższą obecne oczekiwania.
SYTUACJA NA GPW
Wczoraj na warszawskiej giełdzie od początku do końca przeważały zwyżki, ale nie można być zadowolonym ze stylu wzrostów.
Po sześciodniowej wyprzedaży, w czasie której WIG20 spadł o ok. 10 proc., odbicie było bardzo skromne, indeks zyskał zaledwie 0,8 proc. Inwestorzy nie mają przekonania, że korekta już została zakończona, choć ciężko byłoby im także znaleźć argumenty za dalszą sprzedażą akcji. Możemy więc mówić o wczorajszej sesji tylko jak o odbiciu po wcześniejszej wyprzedaży, na pewno zaś nie o nowym impulsie na rynku, który zmieniałby obecny układ sił. Mamy tylko korektę w korekcie.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
We wtorek indeksy giełd amerykańskich zyskiwały na wartości, podążając tropem innych giełd. Od kilku już dni parkiety amerykańskie zdają się wiernie naśladować ruchy indeksów azjatyckich, nie zaś - jak to jest zazwyczaj - dyktować warunki innym rynkom akcji. Tak czy inaczej - mimo słabych danych makro (wzrost kosztów pracy, spadek zamówień w przemyśle) - Dow Jones wzrósł o 1,3 proc., S&P o 1,5 proc., a Nasdaq o 1,9 proc.
Nowy duch wstąpił w inwestorów na rynkach Ameryki Południowej. W Brazylii indeks zyskał aż 4,595 proc., w Argentynie 3,1 proc., a w Meksyku 2,2 proc.
W Azji nastroje nie były już tak dobre. Nikkei spadł o 0,5 proc., w Korei zanotowano wzrost o 0,6 proc., w Szanghaju indeksy poszły w górę o 2,8 proc.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce