GPW: nowe segmenty rynku regulowanego
2007-03-08 13:05
Przeczytaj także: GPW zmienia reguły krótkiej sprzedaży
Podobne rozwiązania stosowane są innych giełdach w Europie, między innymi na Euronext, Borsa Italiana, OMX, Athens Stock Exchange.Do segmentu 5 PLUS kwalifikowane będą papiery wartościowe spółek, których kapitalizacja nie przekracza 50 mln euro. Spółki o kapitalizacji od 50 do 250 mln euro znajdą się w segmencie 50 PLUS, natomiast te, których wartość kapitalizacji przekroczy 250 mln euro zakwalifikowane zostaną do segmentu 250 PLUS.
Jedynym kryterium kwalifikacji spółek do nowych segmentów rynku regulowanego będzie wartość kapitalizacji spółki, liczona jako średnia arytmetyczna kapitalizacji z trzech ostatnich miesięcy. Wartość kapitalizacji spółki na potrzeby kwalifikacji do segmentów rynku regulowanego ustalana będzie na podstawie kursu zamknięcia akcji i praw do akcji.
Po zakończeniu ostatniej sesji w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu każdego roku GPW będzie dokonywała okresowej weryfikacji i kwalifikacji spółek do odpowiednich segmentów. Jeśli spółka notowana będzie krócej, pod uwagę brana będzie średnia z okresu jej notowania. Aktualizację list spółek w poszczególnych segmentach Giełda podawać będzie w komunikacie.
Pierwsza kwalifikacja do nowych segmentów nastąpi na podstawie danych od początku stycznia do ostatniej sesji giełdowej w marcu br. (30 marca). Listę spółek z podziałem na segmenty 5 PLUS, 50 PLUS i 250 PLUS Giełda opublikuje po dokonaniu kwalifikacji, tj. 2 kwietnia 2007 r.
Kwalifikacja papierów wartościowych nowych spółek do segmentów będzie zawsze miała miejsce po zakończeniu pierwszej sesji ich notowań na bazie kapitalizacji na koniec dnia.
Wraz z nową segmentacją od początku kwietnia nastąpi likwidacja segmentu SiTech. Indeks TechWIG nadal będzie wyliczany przez GPW na tych samych zasadach co obecnie, obejmując spółki znajdujące się dotychczas na liście SiTech. Jednocześnie Giełda zaprzestanie publikowania listy spółek zakwalifikowanych do dotychczasowych segmentów Plus (dla rynku podstawowego) oraz Prim (dla rynku równoległego).
oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl