Faktoring eksportowy, czyli eksport bez stresu
2007-03-12 01:09
Nawiązanie handlowej współpracy międzynarodowej i eksport towarów dają firmom ogromne szanse rozwojowe. Wielu przedsiębiorców obawia się pozyskiwania zagranicznych kontrahentów, bojąc się trudniejszej do kontrolowania niesolidności. Przy odpowiednim zabezpieczeniu transakcji nie ma się jednak czego obawiać.
Przeczytaj także: Weryfikacja kontrahentów w biznesie
Wielu klientów boryka się z problemem oceny ryzyka kredytowego zagranicznego kontrahenta – na obcym gruncie nie tylko trudniej weryfikować wiarygodność, ale też po prostu łatwiej się potknąć. Przeszkadza słaba znajomość lokalnych przepisów prawnych i brak zaufanych kontaktów w kraju, z którym chce się rozpocząć współpracę. Jednocześnie przy współpracy międzynarodowej należy z góry założyć, że w grę będą wchodzić faktury z opóźnionymi terminami płatności. Są to terminy niebagatelne, sięgające 60, 90, a nawet 120 dni. To codzienność dzisiejszej wymiany handlowej – sęk w tym, że odraczając odbiorcom terminy płatności, przedsiębiorca zamraża środki, które mogłyby pracować dla jego własnej firmy.Wygoda i bezpieczeństwo
Może to oznaczać kłopot dla firmy, jeżeli jej wydolność finansową przyblokują wydłużone terminy płatności kontrahentów z zagranicy. Takim trudnościom łatwo jednak sprostać, jeżeli rozważy się skorzystanie z usługi faktoringu eksportowego. - Nie trzeba czekać, aż nadejdzie termin płatności, ani martwić się, czy odbiorca nie opóźni się z zapłatą. Korzystając z usług faktora, klient od razu otrzyma środki finansowe zablokowane w niezapłaconych, międzynarodowych fakturach – mówi Krzysztof Kuniewicz, dyrektor generalny Bibby Factors Polska. - Najpóźniej następnego dnia po przesłaniu kopii faktury klient otrzymuje znakomitą większość należnej kwoty. Po upływie terminu płatności wskazanego na fakturze i po otrzymaniu zapłaty od odbiorcy, niezwłocznie przekazujemy na rachunek klienta pozostałą kwotę, pomniejszoną o naszą prowizję – tłumaczy.
W ten sposób przedsiębiorca uzyskuje dostęp do wygodnego źródła stałego finansowania, opartego na własnych przychodach ze sprzedaży dóbr lub usług zagranicą. Co ważne, rozliczenia są prowadzone w walucie rozliczeń z zagranicznym odbiorcą, co – biorąc pod uwagę natychmiastową wypłatę środków – znacznie ogranicza ryzyko kursowe. Finansowanie udzielane jest bez konieczności przedstawiania trwałych zabezpieczeń, spełnienia zaostrzonych kryteriów bankowych i zbędnych formalności.
Doradztwo w cenie
Faktoring eksportowy to jednak nie tylko finansowanie. Szanujący się faktor oferuje klientom szeroki wachlarz innych, dodatkowych aktywności, najczęściej wpisanych w cenę usługi. - Klienci podejmujący współpracę z zagranicą boją się wpadki i szukają pomocy w weryfikacji potencjalnych partnerów biznesowych. Faktor, który działa w skali globalnej, ma stosowne doświadczenie, wiedzę i kontakty, by służyć kompetentną radą – podkreśla Kuniewicz, zarządzający firmą korzystającą z dwustuletniego, brytyjskiego know-how. Faktor doradzi klientowi m.in. w zakresie działającej na rynku konkurencji lokalnej i międzynarodowej, a także w zakresie potrzeb rynku. Uczuli na różnice kulturowe i legislacyjne. - Wsparcie dotyczy nie tylko pokonywania bariery językowej, ale przede wszystkim przechodzenia specyficznych procedur prawnych, różnych w każdym kraju – dodaje. Od faktora można ponadto oczekiwać, że udzieli informacji o obyczajach handlowych danego rynku zagranicznego. Zawsze też wspomoże klienta w wyjaśnianiu sporów z odbiorcą. - Filozofia faktoringu uznaje, że faktor i klient grają w jednej drużynie. Dobrobyt klienta jest naszym dobrobytem, zależy nam na zabezpieczaniu jego rozwoju – mówi Kuniewicz.
Przeczytaj także:
Faktoring wykosi konkurencję?
oprac. : Bibby Factors Polska
Więcej na ten temat:
faktoring, finansowanie działalności, zabezpieczenie działalności, faktoring eksportowy, weryfikacja kontrahenta