ECB podniósł stopy procentowe
2007-03-09 00:30
Przeczytaj także: MF: Inflacja wzrośnie do 2,4 proc.
Po konferencji prasowej prezesa ECB - Jeana Marie Tricheta - pojawiły się komentarze, że nie jest to ostatnia podwyżka. Zresztą i tak rynek spodziewał się kolejnego wzrostu stóp w czerwcu (ECB, choć spotyka się co miesiąc, decyzje o podwyżkach stóp podejmuje jednak regularnie co kwartał), ponieważ podaż pieniądza jest nadal wysoka, wzrost gospodarczy spory, pojawiają się także presje płacowe. Sytuacja jest bardzo podobna do tej znanej u nas, jednak nasza RPP wciąż zwleka z analogicznymi decyzjami. Jeśli poczeka jeszcze trzy miesiące, po raz pierwszy w historii stopy w strefie euro i w Polsce zrównają się. Już teraz jednak zaciąganie, a nawet posiadanie kredytów w euro jest nieopłacalne.SYTUACJA NA GPW
Można powiedzieć - nareszcie. Po dwóch nieudanych próbach podniesienia rynku, wreszcie ta sztuka się udała. Sygnałem do zwyżek była dobra postawa rynków azjatyckich i widoczna w zasadzie już od wczoraj, siła naszej waluty. Indeksy giełdowe rosły dziś przekonująco, od początku do końca sesji, niezła jest także ogólna statystyka - na każde jedenaście spółek drożejących, przypadła jedna taniejąca. Jednak są i mankamenty. Po pierwsze obroty były dziś nieznacznie niższe, niż w czasie poprzednich sesji (na WIG20 był to 1 mld PLN). Jak na tak mocny ruch indeksu (to największy wzrost od września 2006), to kwota zbyt niska, by mówić o uderzeniu popytu. Raczej o cofnięciu podaży. Po dzisiejszym wzroście WIG20 odrobił niecałą jedną trzecią strat z korekty spadkowej. Przed nami prawdziwy test siły rynku. Dopiero teraz okaże się, czy kupujący naprawdę mają spory zapas sił, czy też dzisiejsza sesja była tylko odreagowaniem wynikającym z wyprzedaży rynku.
GIEŁDY W EUROPIE
Indeksy zachodnioeuropejskich giełd rosły w czwartek o ok. 1,2 proc. Na rynku widać pierwsze oznaki optymizmu po gwałtownej korekcie, która w ubiegłym tygodniu wstrząsnęła parkietami na całym świecie. Rano pomogła udana sesja w Azji, ale późniejsze zwyżki związane były z publikacją dobrych wyników kwartalnych przez spółki. Zyski firm BMW, Suez i Aegon przewyższyły oczekiwania analityków. Bank inwestycyjny JP Morgan podniósł rekomendacje dla akcji banków Deutsche Bank i BNP Paribas. Drożejąca miedź pomogła potentatowi branży metalowej BHP Billiton, której walory zyskały 1,3 proc. Decyzja ECB o podwyżce stóp procentowych nie miała większego znaczenia dla przebiegu sesji na europejskich giełdach, gdyż inwestorzy już wcześniej uwzględnili ją w cenach akcji.
WALUTY
Dobre informacje płyną dziś także z rynku walutowego. Dla posiadaczy kredytów, najważniejszy jest fakt umocnienia złotego wobec franka szwajcarskiego, którego wyceniano dziś na 2,402 PLN - o sześć groszy niżej niż w poniedziałek rano.
![S&P podniósł rating dla Polski S&P podniósł rating dla Polski](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/komentarz-gieldowy/S-P-podniosl-rating-dla-Polski-10139-150x100crop.jpg)
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance