W piątek wygasają kontrakty terminowe i opcje
2007-03-12 12:29
Przeczytaj także: Inwestorzy wracają na rynki rozwijające się
Poza tym nadal bardzo wszystkich martwiła sytuacja panująca na rynku nieruchomości. Ciągle chodzi o kredyty udzielane ryzykownym klientom (subprime market). Na rynek docierały informacje o znacznym ograniczeniu lub nawet zaprzestaniu (New Century Financial) udzielania takich pożyczek i o dużej ilości złych kredytów. To wszystko szkodziło sektorowi finansowemu. Niepokoiło też to, że ograniczenia kredytowe zmniejszą popyt wewnętrzny, a przecież byłoby to katastrofą dla gospodarki. Sesja zamknęła się neutralnie i pokazała, że nastroje są dalekie od znakomitych.
W poniedziałek kalendarium jest praktycznie puste, bo po publikacji raportu o amerykańskim deficycie budżetowym, nigdy nie wzbudza najmniejszych emocji. W następnych dniach publikowane będą jednak raporty, pokazujące jak rozwija się gospodarka i jaka jest w USA inflacja. Analitycy mają nadzieję, że będą to dane korzystne dla rynku akcji, a to może dzisiaj uchronić giełdy przed spadkami. Najbardziej sensowne byłoby, gdyby zapanowała stabilizacja. Trzeba wspomnieć o tym, że jeśli nawet zeszłotygodniowe wzrosty były tylko korektą spadku, to może się ona przedłużyć, bo poważny opór techniczny jest wyżej (S&P 500 ma go na poziomie 1.424 pkt.).
Pamiętajmy też, że od dzisiaj, przez najbliższe dwa tygodnie europejscy inwestorzy dłużej będą się wzorowali na poczynaniach Amerykanów. W USA czas zmienił się na letni o 3 tygodnie wcześniej niż zwykle. Sesja rozpoczyna się o 14.30 naszego czasu, a kończy o 21.00. Również wszystkie dane makro będą przez 2 tygodnie publikowane o godzinę wcześniej. To spore ułatwienie, szczególnie dla giełd Europy Zachodniej, które będą kończyły sesję w połowie sesji amerykańskiej. A wiadomo, że te giełdy świecą światłem odbitym emitowanym przez NYSE i NASDAQ.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
![USA: dane lepsze od oczekiwań nie pomogły USA: dane lepsze od oczekiwań nie pomogły](https://s3.egospodarka.pl/grafika/komentarz-walutowy/USA-dane-lepsze-od-oczekiwan-nie-pomogly-A0LuJ3.jpg)
oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion