eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe"Ustawa OC" sprzeczna z prawem?

"Ustawa OC" sprzeczna z prawem?

2007-03-13 12:00

Dziś podkomisja nadzwyczajna rozpatrzy rządowy projekt Ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, zwany w skrócie "ustawą OC" lub "podatkiem Religi". Ustawa ta ma obciążyć wszystkich kierowców opłatą ryczałtową w wysokości 12% na pokrycie leczenia ofiar wypadków komunikacyjnych.

Przeczytaj także: Pieniądze z OC dla NFZ

W opinii całego rynku ubezpieczeniowego i zmotoryzowanych, w obecnym kształcie ustawa OC nadaje się wyłącznie do kosza, ponieważ jest niezgodna z Konstytucją, sprzeczna z prawem Unii Europejskiej i narusza zasady poprawnej legislacji.

Takie jednolite stanowisko na specjalnie zwołanej konferencji prasowej zajęli reprezentanci branży ubezpieczeniowej: Polska Izba Ubezpieczeń, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, Izba Gospodarcza Ubezpieczeń i Obsługi Ryzyka, Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych oraz Polska Izba Brokerów Ubezpieczeniowych, a także reprezentanci kierowców: Rzecznik Ubezpieczonych i Polski Związek Motorowy. W ich opinii proponowana ustawa jest:

Sprzeczna z Konstytucją

Opłata ryczałtowa wprowadzana przez „ustawę OC” jest sprzeczna z Konstytucją. Nie obciąża jednakowo wszystkich sprawców wypadków komunikacyjnych (pieszych, rowerzystów, przewoźników kolejowych), obciąża tylko posiadaczy pojazdów. Artykuł 32 Konstytucji RP gwarantuje wszystkim obywatelom równe traktowanie przez państwo: „Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne”. Tym samym projekt ustawy narusza konstytucyjnie zagwarantowane prawo równości. Wysoce niesprawiedliwe społecznie jest również to, że w ramach 15-milionowej grupy kierowców ustawa jednakowo wyciąga pieniądze od tych, którzy spowodowali kolizję i tych, którzy na swoim koncie od lat nie mają żadnego wypadku.

Sprzeczna z zasadami prawidłowej legislacji

Opłata ryczałtowa na rzecz NFZ jest przymusowym, bezzwrotnym, nieodpłatnym, pieniężnym świadczeniem, służącym realizacji konstytucyjnych zadań państwa (finansowaniu opieki zdrowotnej). Ma więc cechy podatku i tak powinna zostać potraktowana. Pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy podatkowej powinno się odbyć na posiedzeniu Sejmu. Rozpatrywanie go na posiedzeniu komisji stanowi poważne naruszenie Regulaminu Sejmu oraz jest sprzeczne z konstytucyjną zasadą prawidłowej legislacji.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: