Trichet: Gospodarka wytrzyma wstrząsy na giełdach
2007-03-13 12:23
© fot. mat. prasowe
Wydarzeniem dnia będzie publikacja sprzedaży detalicznej w USA. Oczekuje się wzrostu o 0,3 proc. Te dane to także częściowa odpowiedź na pytanie, dokąd zmierza gospodarka amerykańska.
Przeczytaj także: W tym tygodniu najważniejsza inflacja
Wczoraj prezes Europejskiego Banku Centralnego - Jean Claude Trichet - powiedział, że jego zdaniem amerykańską gospodarkę czeka scenariusz miękkiego lądowania. Inna sprawa, że nie bardzo mógł powiedzieć coś innego, bo każda zwerbalizowana groźba recesji wywołałaby silną reakcję inwestorów giełdowych. Trichet powiedział także, że gospodarka wytrzyma wstrząsy na giełdach i będzie się rozwijać mimo spadku cen akcji.Pytanie jednak, czy będzie się rozwijać równie dobrze, kiedy ECB zrealizuje swoje zamierzenia co do podwyżek stóp procentowych. Wczoraj po raz kolejny w krótkim czasie, przedstawiciel ECB powiedział, że "robota jeszcze nie jest zakończona".
SYTUACJA NA GPW
Poniedziałkowe notowania były wierną kopią sesji piątkowej. Mieliśmy więc wzrost indeksów na początku handlu, WIG20 dotarł do 3330 pkt, lecz tutaj - tak jak w piątek - siły kupujących się wyczerpały. Można się spierać, czy wzrosty zatrzymały się z powodu wzrostu notowań jena na świecie (wzrosło ryzyko dla rynków wschodzących), czy za sprawą powtórzonej zapowiedzi podwyżek stóp w ECB. Nie ma to większego znaczenia; ważne jest to, że rynek znalazł się w takim momencie, w którym potrzebuje silnego impulsu, który przesądziłby o dalszych wzrostach lub powrocie do spadków. Inwestorzy muszą teraz uzbroić się w cierpliwość, bo stabilizacja może się przedłużyć i jest teraz bardzo pożądana. Dopiero wybicie z długotrwałej konsolidacji, będzie wiarygodnym sygnałem o średnioterminowym znaczeniu.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
Mimo początkowych wahań, giełdy amerykańskie zakończyły dzień na plusach. Pomogły informacje o fuzjach i przejęciach, a także wypowiedź sekretarza skarbu - Henry Paulson powtórzył, że gospodarka uniknie recesji. Dow Jones i S&P zyskały po 0,3 proc., a Nasdaq wzrósł o 0,6 proc.
Indeks giełdy brazylijskiej zyskał 0,3 proc., a w Argentynie wzrósł o 1,6 proc. W Meksyku wzrost sięgnął 0,6 proc. Wszystkie trzy indeksy odrobiły połowę strat z przełomu lutego i marca.
Umocnienie jena obudziło obawy o zyski japońskich eksporterów - Nikkei spadł o 0,7 proc. Traciły także inne indeksy azjatyckie - Kospi spadł o 0,4 proc., a Hang Seng o 0,8 proc. Shanghai Composite wzrósł o 0,3 proc., mimo informacji o wzroście inflacji w Chinach do 2,7 proc. z 2,2 proc. przed miesiącem.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce