Inflacja pod kontrolą
2007-03-14 18:58
Przeczytaj także: ECB podniósł stopy procentowe
WALUTY
W trakcie dnia dolar próbował odrobić straty wobec jena, ale nie bardzo mu to wyszło, bo na koniec dnia kurs jena wzrósł o 0,8 proc. do dolara. A największy ruch na tym rynku zobaczymy dopiero w czwartek nad ranem naszego czasu, kiedy do gry włączą się banki japońskie.
Umocnienie jena wobec euro i dolara wywiera niebagatelny wpływ na franka szwajcarskiego - obydwie waluty wykazują silną korelację, ponieważ obie reprezentują kraje o najniższych stopach procentowych. Zatem także i frank dziś zyskiwał wobec euro, funta i dolara. W tym ostatnim przypadku frank jest najdroższy od grudnia.
Na nasz rynek te zmiany miały przełożenie o tyle, że umocnienie jena niemal automatycznie oznacza spadek notowań walut emerging markets. Jednak ten wpływ był tak naprawdę widoczny tylko rano i głównie przy kursie franka, który podrożał do 2,44 PLN. Po południu "szwajcara" wyceniano o grosz niżej. Euro kosztowało 3,89 PLN - tyle co wczoraj, a za dolara płacono 2,944 PLN - także tyle samo co we wtorek wieczorem.
SUROWCE
Ropa naftowa potaniała w środę o blisko 3 proc. i wyceniana była na ok. 58 USD za baryłkę. Inwestorzy sprzedawali czarne złoto przed publikacją danych o stanie zapasów benzyny w USA, które według konsensusu analityków spadły w ubiegłym tygodniu o ok. 2,4 mln baryłek. Podczas jutrzejszego posiedzenia 12 krajów OPEC zadecyduje najprawdopodobniej o pozostawieniu bez zmian skali wydobycia ropy.
Dane zza oceanu, o rosnącej ilości niewypłacalnych kredytobiorców, wskazują na zwalnianie branży budowlanej. Cena miedzi mimo to wzrosła do 284 USD za funt. Spowolnienie USA jest równoważone zwiększaniem importu metalu przez Chiny i dlatego cena miedzi nie podlega w ostatnim czasie większym wahaniom i stabilizuje się w okolicach 280 USD za funt. W lutym br. Chińczycy sprowadzili z zagranicy o 70 proc. więcej miedzi, niż przed rokiem. Zapasy metalu, monitorowane przez giełdę LME, spadły poniżej 198 tys. ton, co sygnalizuje, że światowy popyt na metale nie wygasa.
Złoto kosztowało dziś 639 USD za uncję - o 1,5 proc. mniej niż we wtorek.
KALENDARIUM FUNDUSZY
W lutym jednostki funduszy emerytalnych straciły na wartości średnio 1,56%, co było gorszym wynikiem, niż stopa zwrotu osiągnięta przez indeks, do którego porównuje się wyniki OFE. "Indeks IRFU-emp, stanowiący dla OFE benchmark, a złożony w 30% ze zmiany wartości indeksu WIG i w 70% ze zmiany indeksu IROS, spadł o -1,42%" donoszą Analizy Online. Najwyższą stopę zwrotu osiągnęły OFE Pekao i OFE Polsat - odpowiednio -0,57% oraz -0,62%. Oprócz tych dwóch funduszy, najwyższą ocenę w rankingu sporządzonym przez Analizy Online, uzyskał również OFE Generali, który w długim okresie może pochwalić się najlepszym współczynnikiem zysku do ryzyka. Największy spadek w rankingu odnotował OFE Bankowy.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
1 2
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance