U nas rosną pensje, w USA ceny
2007-03-15 18:24
Przeczytaj także: Inflacja pod kontrolą
WALUTY
Poranne osłabienie jena utrzymało się do końca dnia. Japońska waluta jest najsłabsza do euro od dwóch tygodni, do dolara straciła 1 proc., ale tutaj opór wciąż pozostał nienaruszony.
Dane o wzroście cen producentów w USA powyżej oczekiwań osłabiły nieco dolara wobec euro. Wyższe ceny to mniejsze szanse na obniżkę stóp, a nawet groźba ich podniesienia. Dolar jest najsłabszy do euro od 27 lutego - wspólna waluta wyceniana jest na 1,324 USD.
U nas rynek był całkiem spokojny, mimo publikacji o wzroście wynagrodzeń i komentarzy ze strony członków RPP o przyspieszeniu podwyżek stóp procentowych. Dolar spadł dziś poniżej 2,94 PLN, euro kosztowało 3,89 PLN, frank odrobił część porannych strat i na koniec dnia kosztował 2,42 PLN. SNB podniósł stopy procentowe i zapowiedział, że to nie koniec podwyżek. W sumie dzień bez większych niespodzianek i można oczekiwać, że do końca tygodnia niewiele się na tym rynku zmieni, o ile rynki światowe na ten spokój zezwolą.
SUROWCE
Zgodnie z oczekiwaniami, kraje OPEC zadecydowały na czwartkowym spotkaniu w Wiedniu utrzymać poziom wydobycia na niezmienionym poziomie. Cena ropy powyżej 55 USD za baryłkę jest akceptowalna dla większości członków organizacji i priorytetem dla OPEC w najbliższym czasie będzie dbanie o dyscyplinę, aby uzgodnione limity nie były przekraczane. W czwartek po południu za baryłkę płacono ok. 58 USD, co oznacza, że ropa jest tańsza o 6,3 proc., niż rok wcześniej.
Miedź wybiła się powyżej niedawnych szczytów i po wzroście o 3,3 proc. kosztowała powyżej 295 USD za funt. Na cenę metalu wpływają w ostatnich dniach dwa podstawowe czynniki - dane z Chin i USA, największych konsumentów miedzi oraz informacje o zaburzeniach wydobycia w dużych kopalniach na całym świecie. Produkcja przemysłowa w styczniu i lutym wzrosła w Chinach o 18,5 proc. Azja zużywa rocznie ok. 17 mln ton miedzi, czyli połowę światowej produkcji metalu. Komentarze o zwalnianiu chińskiej gospodarki nie znalazły poparcia w oficjalnych danych. Wyjaśnianie każdego spadku cen w takiej sytuacji, wolniejszym tempem wzrostu Chin, nie jest wystarczająco przekonujące.
Na rynku metali szlachetnych drożało złoto, srebro i platyna. Za uncję złota płacono ok. 648 USD wobec 644 USD dzień wcześniej.
KALENDARIUM FUNDUSZY
Polacy otworzyli już ponad 840 tys. Indywidualnych Kont Emerytalnych.
Z danych zgromadzonych przez Komisję Nadzoru Finansowego i Generalny Inspektorat Nadzoru Bankowego wynika, że wartość aktywów ulokowanych w IKE wyniosła na koniec lutego 1,29 mld PLN. Najwięcej kont prowadziły, bo aż trzy czwarte ogółu, zakłady ubezpieczeniowe, ale suma zgromadzonych na nich środków stanowiła jedynie 38 proc. wszystkich pieniędzy ulokowanych w IKE. Przeciętnie na koniec 2006 r. na jednym rachunku znajdowało się 1 545 PLN, tj. o ok. 70 PLN mniej niż rok wcześniej.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
1 2
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance