Indeksy, Fed i nieruchomości
2007-03-19 11:03
© fot. mat. prasowe
Od dziś z tabeli notowań giełdowych znikają indeksy MIDWIG i WIRR, a w ich miejsce pojawią się mWIG40 (MIDWIG) i sWIG80 (WIRR). Obydwa indeksy będą zmieniały wartość w czasie notowań ciągłych.
Przeczytaj także: Wygasają kontrakty terminowe i opcje
To będzie pierwsza zauważalna zmiana w notowaniach w tym tygodniu. Kolejne mogą mieć już bardziej fundamentalny charakter - dziś poznamy dane GUS o wzroście produkcji przemysłowej w Polsce i inflację producentów. Te dane raczej nie będą miały dużego znaczenia dla inwestorów. Większy wpływ mogą mieć wtorkowe informacje z USA - liczba wydanych pozwoleń na budowę i liczba rozpoczętych budów, pozwolą dowiedzieć się więcej o sektorze nieruchomości. W środę zaś Komitet Otwartego Rynku (FOMC - odpowiednik naszej RPP) podejmie decyzję co do stóp procentowych w USA. Nie sama decyzja, lecz komunikat po posiedzeniu, będą wydarzeniem tego tygodnia. W piątek podane będzie jeszcze bezrobocie w Polsce i inflacja bazowa, którą poda NBP.SYTUACJA NA GPW
Większa część piątkowej sesji nie należała do interesujących. Przez wiele godzin nie działo się nic interesującego, dopiero ostatnia godzina przyniosła wzrost cen akcji i wartości indeksów. Przyczyną wzrostu nie były jednak jakieś szczególnie korzystne publikacje, lecz po prostu wygasanie kontraktów terminowych i opcji na indeksy i akcje. Wartość rozliczeniową pochodnych, ustala się na podstawie średnich kursów z ostatniej godziny notowań, dlatego właśnie w ostatniej godzinie inwestorzy próbowali ustawić rynek kasowy pod swoje pozycje terminowe.
Wzrost z końca sesji nie ma większego znaczenia, ale warto zauważyć, że WIG20 raz jeszcze zatrzymał się w okolicach 3330 pkt, co potwierdza istnienie silnego oporu na tym poziomie. Warto też zwrócić uwagę na MIDWIG, który zbliżył się na 1,5 proc. do rekordu wszech czasów.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
W piątek indeksy w USA traciły na wartości, a inwestorzy wciąż martwią się o wyniki banków, które mają rozbudowane portfele kredytów hipotecznych. Informacje o wzroście inflacji rozwiały nadzieje na szybką obniżkę stóp procentowych, która mogłaby poratować posiadaczy kredytów hipotecznych. Traciły też akcje deweloperów. Dow Jones i S&P spadły po 0,4 proc., a Nasdaq spadł o 0,25 proc.
W Brazylii indeks spadł o 1,3 proc., w Argentynie 1,1 proc., w Meksyku wzrósł o 0,1 proc.
W Azji nastroje były już znacznie lepsze - japoński Nikkei wzrósł o 1,6 proc., po tym jak jen osłabił się, a inwestorzy znów uwierzyli w japońskich eksporterów. Koreański Kospi zyskał 1,1 proc., a Hang Seng wzrósł o 1,4 proc. Shanghai Composite zyskał 2,9 proc.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce