eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeGUS: produkcja przemysłowa wzrosła

GUS: produkcja przemysłowa wzrosła

2007-03-19 18:22

Przeczytaj także: U nas rosną pensje, w USA ceny


WALUTY


Na światowym rynku walutowym w ciągu dnia nie zaszły większe zmiany. Dla inwestorów znów istotniejsze wydaje się zachowanie dolara niż jena, ale lepiej obserwować uważnie i jedną i drugą walutę. Nie mniej w poniedziałek nie było za bardzo czego obserwować. Euro spadło minimalnie poniżej 1,33 dolara, jen powolutku osłabiał się i do euro, i do dolara, ponieważ inwestorzy nabrali przekonania, że nie ma powodów, aby japoński bank centralny miał podnosić stopy procentowe w najbliższym czasie. Osłabienie jena może spowodować powrót inwestorów do carry trade, a dla złotego jest to pozytywne zjawisko.

Dziś złoty umocnił się wobec najważniejszych walut, co ma mieć związek z rewaluacją słowackiej korony. Być może taki związek istnieje, ale ważniejsze jest chyba postrzeganie jena i możliwego powrotu do carry trade. Tak czy inaczej dolar spadł do 2,91 PLN, euro wyceniano na mniej niż 3,87 PLN, a franka na 2,40 PLN. Dane o produkcji przemysłowej i PPI nie zrobiły najmniejszego wrażenia na inwestorach.

SUROWCE


Po ustaleniu tegorocznego rekordu cenowego w okolicach 300 USD za funt, miedź w poniedziałek potaniała, po wiadomości o próbach schłodzenia gospodarki przez chiński rząd. W weekend podniesiono stopy procentowe - droższe kredyty mogą spowodować, że największy światowy konsument miedzi nie będzie w stanie zwiększać importu metalu w tak szybkim tempie, jak w ostatnich miesiącach. Według lidera branży kopalnianej BHP Billiton popyt jest bardzo wysoki, ale w drugiej połowie roku podaż metalu może być niestabilna. W maju rozpoczynają się zazwyczaj negocjacje ze związkami zawodowymi, a te grożąc strajkami mogą tradycyjnie domagać się wysokich premii. Na nowojorskiej giełdzie liczba otwartych długich pozycji na kontraktach terminowych na miedź wzrosła o ponad 2 proc., ale analitycy oczekują w tym tygodniu na ważne dane z rynku nieruchomości w USA, które też mogą mieć wpływ na notowania.

Za baryłkę ropy naftowej płacono w poniedziałek prawie 61 dolarów, czyli aż o 5,1 proc. więcej, niż na koniec ubiegłego tygodnia. Uncję złota wyceniono podobnie jak w piątek ok. 654 USD.

KALENDARIUM FUNDUSZY


Komisja Nadzoru Finansowego przygotowuje zmiany regulacji rynku kapitałowego. Nowelizacje ustaw o funduszach inwestycyjnych, o obrocie instrumentami finansowymi oraz o ofercie publicznej mają zwiększyć konkurencyjność warszawskiego parkietu i uprościć życie inwestorów, spółek giełdowych i TFI. Według nowych zasad skrócony czas oczekiwania na zgodę KNF na utworzenie nowego funduszu ma zostać skrócony do miesiąca. Łatwiej będzie uruchomić fundusze nieruchomości czy sekurytyzacyjne, a przekształcenie istniejących już funduszy w parasolowe będzie również mniej kłopotliwe niż dotychczas. Komunikaty ze spółek będą mogły pojawiać się w języku angielskim. Giełda oczekuje obecnie na zgodę KNF na uruchomienie nowego parkietu dla mniejszych spółek technologicznych, gdzie wymogi informacyjne będą niższe.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: