eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzePresja inflacyjna w gospodarce rośnie

Presja inflacyjna w gospodarce rośnie

2007-03-20 09:11

Mimo podwyżki stóp procentowych w Chinach, notowania na rynkach azjatyckich rozpoczęły dzień na plusach. W ślad za nimi do góry ruszyły giełdy europejskie, w tym WIG20 (+1,87%) oraz WIG (1,70%). Obroty jednak były niższe, niż podczas poprzednich sesji i wyniosły 1,5 mld zł.

Przeczytaj także: Indeksy wzrosły, bo wygasły kontrakty terminowe

Handel przyspieszył dopiero w ostatnich godzinach notowań, co może świadczyć o tym, że początkowo inwestorzy dość nieufnie podchodzili do wzrostów i czekali na wykrystalizowanie się sytuacji. Dopiero zyskujące na wartości amerykańskie indeksy, zdołały wzbudzić większą chęć do zakupów polskich akcji. Przy niższym niż zazwyczaj obrocie, trudniej wyciągnąć na podstawie wczorajszych notowań wnioski prognostyczne. Warto zaznaczyć, że wraz ze zbliżaniem się końca kwartału, fundusze inwestycyjne lokujące środki na GPW będą starały się podtrzymać rosnącą tendencję cen akcji, by na koniec okresu rozliczeniowego pochwalić się dobrymi wynikami.

Jednak to notowania za oceanem pozostaną w głównej mierze wyznacznikiem zachowań rodzimych inwestorów. W poniedziałek ceny akcji na Wall Street rosły, głównie za sprawą doniesień o kolejnych fuzjach i przejęciach. Poinformowano, że Barclays chce przejąć holenderskie ABN Amro, a także o możliwości przejęcia spółki TXU, która jest producentem energii. Ostatecznie Dow Jones zyskał 0,96%, a Nasdaq 0,92%.

Najważniejszymi dla inwestorów danymi, opublikowanymi w bieżącym tygodniu, będzie z pewnością decyzja Fed w sprawie stóp procentowych, a dokładniej – komunikat Bena Bernanke po ogłoszeniu decyzji, ponieważ stopy procentowe najprawdopodobniej zostaną utrzymane na niezmienionym poziomie oraz kolejne informacje z amerykańskiego rynku nieruchomości – w piątek poznamy poziomy sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA.

Na rynku walutowym w poniedziałek rano nastąpiło znaczne umocnienie złotego, które miało miejsce na skutek rewaluacji słowackiej korony. Jednak złotemu nie udało się utrzymać wysokich poziomów i powrócił on w okolice 3,86 w przypadku EURPLN i 2,91 dla USDPLN. Opublikowane przez GUS dane, dotyczące cen produkcji sprzedanej i dynamiki przemysłowej, potwierdziły fakt rosnącej presji inflacyjnej w gospodarce, co może zaowocować rychłym zaostrzeniem polityki pieniężnej przez RPP.

Na rynku międzynarodowym EURUSD wahał się w okolicach 1,33 w oczekiwaniu na decyzje japońskiego banku centralnego w kwestii poziomu stóp procentowych. Decyzja nie zaskoczyła rynku i stopy zostały utrzymane na poziomie 0,5%.W wyniku tego jen osłabił się nieznacznie do 117,80 dziś rano. EURUSD znajduje się na poziomie 1,3290.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: