eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeCarry-trade mniej agresywne

Carry-trade mniej agresywne

2007-03-20 11:25

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza techniczna


EUR/PLN Wczorajsza rewaluacja korony słowackiej bardzo pozytywnie wpłynęła na sentyment w naszym regionie, jednak kluczowym czynnikiem, który spowodował umocnienie naszej waluty, było odbicie cen na giełdach i osłabienie jena. Decyzja BoJ o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie i neutralny komentarz, powinny dodać pewności siebie otwierającym pozycje carry-trade, wśród których EURHUF na pewno jest bardzo popularny. Będzie to oczywiście przekładać się także na siłę naszej waluty. Sytuacja techniczna także sugeruje dalsze spadki. Złoty umocnił się do wsparcia technicznego przy 3.86, które zatrzymało spadki kursu około 10 marca. Utworzył się trójkąt, z którego wybicie najprawdopodobniej nastąpi w dół. Celem jest 3.85 lub nawet okolice 3.84 – tam jednak może ponownie utworzyć się wsparcie, gdyż jest to dolna granica zakresu, w jakim od miesiąca oscyluje EURPLN. Czynnikiem ryzyka są możliwe dalsze interwencje na EURSKK, jednak najprawdopodobniej będą to okazje do wyższego sprzedania EURPLN.

EUR/USD

Pod koniec zeszłego tygodnia okolice 1.3365 wydawały się tylko kolejnym krótkoterminowym celem. Negatywna reakcja na dane o inflacji sugerowała, że inwestorzy mają generalnie dużo więcej powodów do sprzedawania USD, niż tylko dane makro. Było to z pewnością związane z obawami o sytuację na giełdach i psychozę związaną z rynkiem kredytów hipotecznych. Odbicie cen akcji pomogło nieco ten negatywny nastrój zmniejszyć. Początek tygodnia pokazał, że rynek nieco zbyt szybko wybiegł do przodu w piątek, ponieważ jest jeszcze sporo czasu do decyzji FOMC, korekta zatem nie jest bardzo zaskakująca. Sytuacja fundamentalna jednak nie poprawiła się, a dane w tym tygodniu mogą inwestorom dostarczyć kolejnych nieciekawych informacji z rynku nieruchomości. W związku z tym nie rekomendujemy otwierania jeszcze krótkich pozycji na EURUSD – formacje techniczne obserwowane na wykresie, mogą stanowić bazę przed jeszcze jednym ruchem do góry (np. w okolice 1.3370) po którym dopiero byśmy sprzedawali EURUSD.

GBP/USD

Funt w dalszym ciągu wyraźnie podąża za eurodolarem. Silne wsparcie na poziomie 1,9180 oraz silne formacje wzrostowe, które ukształtowały się w tym rejonie na wykresach w różnych skalach czasowych, sugerują kontynuację ruchu wzrostowego na GBPUSD w okolice 1,9530, gdzie obecnie przebiega linia wyznaczona po ostatnich maksimach. Silny opór wynikający z 50-okresowej średniej SMA na wykresie dziennym znajduje się na poziomie 1,9455. Dziś zapoznamy się z danymi na temat inflacji CPI oraz z indeksem sprzedaży detalicznej. Lepsze dane makroekonomiczne będą wspierały funta.

USD/JPY



Dziś rano zapoznaliśmy się z decyzją Banku Japonii, odnośnie stóp procentowych, które zostały pozostawione na niezmienionym poziomie 0,5%. Sytuacja techniczna wskazuje na możliwość dalszego osłabiania się jena. Obecnie silnym oporem pozostaje poziom 118,50, w rejonach którego znajduje się maksimum z początku marca, jak również przebiega 100-okresowa średnia MA na wykresie dziennym. Preferowalibyśmy długie pozycje w USDJPY . Silne wsparcie znajduje się na poziomie 117,15.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: