FOMC zmieni stopy procentowe w USA?
2007-03-21 11:02
© fot. mat. prasowe
Dziś Komitet Otwartego Rynku (FOMC - odpowiednik naszej RPP) podejmie decyzje co do stóp procentowych w USA. Choć nikt nie oczekuje zmiany stóp, będzie to najważniejsze wydarzenie tygodnia.
Przeczytaj także: Stopy procentowe w Japonii bez zmian
Inwestorzy sporo sobie obiecują po komunikacie, który zostanie wydany po posiedzeniu Komitetu. Spodziewają się w nim znaleźć zapowiedź złagodzenia polityki monetarnej - przejście z restrykcyjnej do neutralnej retoryki, co pozwoliłoby myśleć o obniżce stóp procentowych w drugiej połowie roku. Miałoby to pomóc w ożywieniu gospodarki, która wykazuje coraz liczniejsze objawy spowolnienia.Komunikat zostanie wydany już po zamknięciu rynków europejskich, dlatego na faktyczną reakcję przyjdzie czas jutro i w piątek. Dziś tylko inwestorzy z USA będą mieli okazję zareagować na treść komunikatu, ale do tej pory można spodziewać się względnie spokojnego przebiegu notowań na świecie.
SYTUACJA NA GPW
Wtorkowa sesja miała charakter korekcyjny. Po czterech dniach wzrostu WIG20, przyszedł czas na zatrzymanie zwyżki i chwilę wytchnienia. Obroty były skromne (700 mln PLN dla WIG20) i potwierdzają korekcyjny charakter sesji. Inwestorzy dowiedzieli się także, że zarząd KGHM zgodził się na wypłatę 7 PLN na akcję dywidendy z 2006 r. (wcześniej mówiono nawet o 14 PLN) a także o planach PKO BP, które na dywidendę chce przeznaczyć 98 groszy na akcję. Obydwie spółki traciły na wartości.
Płytka korekta stała się także udziałem indeksów mWIG40 i sWIG80, które jednak na koniec notowań zdołały wyjść na plus i poprawić rekordowy poziom notowań z poniedziałku. Wciąż widoczny jest optymizm co do wyników spółek o małej i średniej kapitalizacji, które mogą się poprawiać na fali rozpędzonej gospodarki.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
We wtorek indeksy giełd amerykańskich nadal rosły, dzięki lepszym od oczekiwanych danym z rynku nieruchomości (wzrosła liczba budów nowych domów), a także dzięki spekulacjom o kolejnych fuzjach. Mówi się o przejęciu Palm przez Motorolę, która ubiegła w tym działaniu Nokię. Dow Jones wzrósł o 0,5 proc., S&P o 0,6 proc., a Nasdaq o 0,6 proc.
Indeks giełdy brazylijskiej wzrósł o 1,5 proc. i znalazł się najwyżej od 27 lutego. W Buenos Aires indeks wzrósł o 0,5 proc., a w Meksyku o 1,9 proc. (także najwyżej od lutego).
Japońska giełda dziś nie pracowała, koreański Kospi spadł o 0,1 proc., a Hang Seng zyskał 0,9 proc. i był to jego czwarty z rzędu wzrost. Shanghai Composite wzrósł o 0,8 proc.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce