Rynki finansowe 26-30.03.2007
2007-03-30 21:37
Przeczytaj także: Rynki finansowe 19-23.03.2007
Zagraniczne rynki
• EUROPA Spółki surowcowe w minionym tygodniu zyskiwały na wartości dzięki drożejącym surowcom. Poprawiają się nastroje europejskich przedsiębiorców, spada bezrobocie w strefie euro, a inwestorzy zagraniczni zaczynają doceniać giełdy, które pozostawały przez długi czas w cieniu rynków wschodzących. Analitycy renomowanych banków inwestycyjnych podnoszą ratingi dla spółek oczekując, że fuzje i przejęcia osiągną w tym roku rekordową wartość. Nowe regulacje prawne pomogły spółkom branży turystycznej i liniom lotniczym.
• USA W czwartym kwartale 2006 r. PKB Stanów Zjednoczonych wzrosło o 2,5 proc. Wynik pozytywnie zaskoczył analityków, którzy spodziewali się rozwoju gospodarki w tempie 2,2 proc. Dane z rynku pracy okazały się lepsze od oczekiwań, ale największą niespodzianką były wydatki na budownictwo, które wzrosły w ostatnim miesiącu o 0,3 proc. Jest to najlepszy wynik od ponad roku. Inwestorzy wstrzymywali się jednak od większych zakupów.
• AZJA Wydarzeniem tygodnia na azjatyckich rynkach była publikacja danych makroekonomicznych w Japonii. Gospodarka kraju kwitnącej wiśni powoli się rozkręca, co widać w większych wydatkach gospodarstw domowych i poprawiającej się kondycji w przemyśle. Indeksy na rynkach akcji kończyły tydzień na poziomach zbliżonych do zamknięcia z poprzedniego piątku.
fot. mat. prasowe
Rynek surowców
Surowce w ostatnich dniach z sesji na sesję kosztują coraz więcej. Najbardziej podrożała ropa naftowa, którą w piątek inwestorzy wycenili o blisko 6 proc. wyżej niż przed tygodniem. Przyczyną takiej sytuacji jest rosnące zagrożenie konfliktem zbrojnym pomiędzy Iranem a Wielką Brytanią. Cały świat z niepokojem śledzi przedłużające się negocjacje w sprawie uwolnienia 15 brytyjskich marynarzy. Potencjalne zaburzenie dostaw ropy naftowej, wydobywanej między Iranem a Omanem, wywindowało cenę baryłki powyżej 66 USD. Z podobnych przyczyn drożało złoto – spora część światowego kapitału przenosi się na bezpieczne aktywa, których wartość jest stabilna w okresie burzliwej sytuacji międzynarodowej. Za uncję płacono w piątek nawet 667 USD, lecz w ciągu tygodnia cena znajdowała się nawet w okolicach 672 USD. Miedź podrożała w marcu o 14,2 proc. Inwestorzy obserwują dynamiczną ekspansję Chin, która dla nielicznych jest jeszcze niespodzianą. Coraz wyraźniej dają o sobie znać przedsiębiorstwa przemysłowe z Europy. W czwartek odczyt tempa wzrostu PKB w Stanach Zjednoczonych pozytywnie zaskoczył rynki.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
![Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009 Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynki-finansowe/Rynki-finansowe-podsumowanie-roku-2009-41068-150x100crop.gif)
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce