eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeGiełdy towarowe: wyższa cena miedzi

Giełdy towarowe: wyższa cena miedzi

2007-04-04 11:20

Wtorek był dobrym dniem dla posiadaczy akcji właściwie pod każdą długością i szerokością geograficzną. Dojrzałe rynki pozytywnie reagowały na zapowiedzi kolejnych fuzji, natomiast pasmo zwyżek na giełdach towarowych stanowiło silne wsparcie dla rynków wschodzących.

Przeczytaj także: Wysoka cena ropy nie sprzyja emerging markets

Indeks największych spółek WIG20 dzięki mobilizacji kupujących pod koniec sesji pokonał barierę 3500 pkt. z zapasem 21 pkt. Sam fakt zdobycia tej bariery już nieco spowszedniał, gdyż od końca stycznia testowano ją aż 18 razy. Poziomu tego ani razu nie udało trwale utrzymać, a wszystko na co było stać rynek to kilkusesyjne dystrybucje zakończone uformowaniem tzw. wysp odwrotu. Obecna konsolidacja trwa już 9 sesji i jeśli popyt nie pójdzie za ciosem, to podaż zacznie przyciskać.

Obroty na 20 głównych spółkach wyniosły wczoraj 858 mln, z czego połowa przypadła na trio KGHM, TPSA i PKN. Od kilku sesji wyraźnie wzrosła aktywność inwestorów w segmencie mniejszych spółek, co widać po zestawieniu obrotów na indeksach WIG i WIG20. Indeks szerokiego rynku wzrósł wczoraj o 1,4 proc. (ustanawiając rekord w cenach zamknięcia) w asyście 2,13 mld obrotu. Warto nadmienić, że ubiegły tydzień po raz pierwszy w historii zamknął się obrotem ponad 10 mld na spółkach z indeksu WIG. Presja na realizację zysków narasta i coraz większa część graczy pośród rosnącego optymizmu upłynnia papiery.
Wtorek był skąpy w dane makroekonomiczne. Jedynym godnym uwagi odczytem (z punktu widzenia kredytujących się we frankach szwajcarskich) był marcowy wskaźnik inflacji CPI w Szwajcarii. Okazał się on zgodny z prognozami (0,1 proc. m/m), podobnie jak dynamika cen producentów w eurolandzie (0,3 m/m, chociaż w skali roku 2,9 czyli minimalnie powyżej oczekiwań).

Giełdy towarowe sprzyjają rynkom wschodzącym. Parkiety południowoamerykańskie zbliżają się do lutowych szczytów (Brazylia, Chile), albo już nawet je pokonały (Meksyk). Wczorajsza przecena ropy o ponad 2 proc. może dziś powstrzymać zapędy kupujących w segmencie spółek paliwowych, jednak po drugiej stronie stoi miedź. Czerwony metal wraca do blasku: wczoraj podrożał o 4,3 proc., dzięki czemu tona kosztuje już 7300 dolarów. Ile w tym wzroście racjonalności a ile spekulacji to już osobna sprawa. Duże wrażenie robią prognozy analityków banku UBS, z których wynika wzrost popytu ze strony Chin do 4,5-4,7 mln ton rocznie w najbliższych latach (wobec 3,8 mln w ubr.).

Dziś nie będzie można narzekać na makroekonomiczną posuchę. Około godz. 10 spłyną marcowe odczyty indeksów PMI w sektorze usług kolejno dla: Francji, Niemiec, eurolandu i Wielkiej Brytanii. We wszystkich przypadkach oczekuje się symbolicznej poprawy względem lutego. Godzinę później opublikowana zostanie dynamika sprzedaży detalicznej w strefie euro za luty. Ocenia się, że po mizernym odczycie styczniowym nastąpi odbicie w górę (0,5 proc. m/m; 1,1 r/r). W południe na rodzimym rynku przetarg obligacji dwuletnich i równocześnie w Niemczech lutowa dynamika zamówień przemysłowych.

 

1 2

następna

oprac. : expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: