Rynki finansowe 2-6.04.2007
2007-04-06 18:19
Przeczytaj także: Rynki finansowe 26-30.03.2007
RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH
Polski rynek
Rentowność obligacji rośnie w miarę jak inwestorzy nabierają przekonania, że podwyżek stóp procentowych nie da się jednak uniknąć w najbliższym czasie. Widać to także po rynkowych stopach procentowych. Trzymiesięczny WIBOR, który jest pod-stawą oprocentowania większości kredytów hipotecznych wzrósł w minionym tygodni do 4,29 proc. i był o 6 pkt bazowych wyżej niż w piątek. Rentowność obligacji 10-letnich wzrosła do 5,22 proc. z 5,18 proc. przed tygodniem.
Zagraniczne rynki
Na dobrą sprawę niewiele się działo z obligacjami rządu USA w minionym tygodniu, ponieważ inwestorzy woleli zaczekać z decyzjami do czasu publikacji raportu z rynku pracy, który ujrzy światło dzienne w piątek po południu. Rentowność obligacji 10-letnich wynosiła w czwartek 4,65 proc., o dwa punkty bazowe mniej niż w środę. Analitycy z USA spodziewają się, że do końca roku rentowność tych papierów może wzrosnąć w okolice 5 proc. Rentowność obligacji rosła za to w Europie i to w zasadzie przez cały tydzień. W czwartek 10-letnie obligacje niemieckiego rządu dawały już 4,09 proc. zysku w skali roku, a dwuletnie 4,03 proc. Inwestorzy są przekonani, że wkrótce Europejski Bank Centralny ponownie podniesie stopy procentowe by zapanować nad ro-snącą inflacją.
RYNKI AKCJI
Polski rynek
Indeks WIG20 na dobre zadomowił się już powyżej 3500 punktów, ale nie oznacza to wcale, że ma ochotę piąć się w górę. Po dość leniwych czterech sesjach skróconego giełdowego tygodnia indeks zyskał 0,7 proc. i zakończył tydzień na 3545 punktów. Brakuje mu tylko 5 pkt do rekordu wszech czasów (w cenach zamknięcia). W cenie intra-day indeks pobił rekord w środę (3567 pkt), ale nie zdołał go utrzymać. WIG wzrósł o 1,15 proc. i osiągnął historyczny szczyt, mWIG zyskał 1,1 proc. (także rekord), a sWIG 2,3 proc. (również rekord).
W nadchodzącym tygodniu – także skróconym – 53 proc. ankietowanych przez GPW analityków spodziewa się spadku WIG20, a 42 proc. spodziewa się wzrostu. Duża polaryzacja oczekiwań zwykle przekłada się na stabilizację indeksu (tak było w minionym tygodniu).
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce