Ministerstwo Finansów: inflacja wzrosła w marcu do 2,4 proc.
2007-04-10 11:57
© fot. mat. prasowe
W nadchodzącym - skróconym tygodniu - najważniejsze publikowane dane dotyczyć będą wzrost cen. Tę informację GUS poda jednak dopiero w piątek.
Przeczytaj także: "Insider tradings" sprzedają więcej akcji
Według prognoz Ministerstwa Finansów inflacja wzrosła w marcu do 2,4 proc. i tym samym znalazła się niemal dokładnie w celu inflacyjnym RPP. Kolejne miesiące mają przynieść spadek cen i ich ponowny wzrost dopiero w IV kwartale. Nie mniej rynek spodziewa się, że Rada Polityki Pieniężnej zacznie wreszcie reagować na zagrożenia inflacyjne i podniesie stopy procentowe już w kwietniu. Tego jednak dowiemy się dopiero za dwa tygodnie.Dane o inflacji opublikują w tym tygodniu także inne kraje naszego regionu (pre-baltica, Węgry). Ponadto w czwartek dowiemy się o ile wzrósł PKB w IV kwartale w strefie euro i ile wyniósł deficyt budżetowy USA w marcu.
SYTUACJA NA GPW
Od ostatniej giełdowej sesji minęły cztery dni - warto przypomnieć sobie, czym żyli inwestorzy w zeszłym tygodniu. WIG20 zyskał przez ostatnie cztery sesje 0,8 proc., a w skali tygodnia obroty były najniższe od tygodnia świątecznego z grudnia. Nie można mówić o ataku kupujących, raczej o cofnięciu podaży.
Według AnalizOnLine zaangażowanie w akcje otwartych funduszy emerytalnych jest rekordowo wysokie - sięga 36 proc. Niewiele zostało im miejsca na kupno akcji.
Z kolei aktywa funduszy inwestycyjnych wzrosły w marcu aż o 8,9 proc. Ich klienci nadal najchętniej wpłacają pieniądze do funduszy akcji, a te z kolei skupiają się na papierach małych i średnich firm. Stąd ponad 2-proc. wzrost sWIG w minionym tygodniu i 1,1-proc. wzrost mWIG. Te indeksy rosły piąty tydzień z rzędu.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
W poniedziałek amerykańscy inwestorzy mieli okazję zareagować na piątkowe dane z rynku pracy - liczba nowych etatów wzrosła znacznie bardziej niż oczekiwano, ale reakcję inwestorów trudno uznać za euforyczną. Dow Jones i S&P zyskały po 0,1 proc., a Nasdaq spadł w takim samym stosunku.
Po wzroście o 0,45 proc. brazylijski indeks Bovespa wyznaczył rekord hossy, w Argentynie indeks zyskał 0,2 proc., a w Meksyku 0,9 proc.
Dzisiejsze sesje na rynkach azjatyckich były pomyślne za wyjątkiem giełdy w Tokio. Nikkei spadł o 0,45 proc., inwestorzy pozbywali się akcji eksporterów. Zyskiwały za to akcje producentów metali, po tym jak miedź podrożała o prawie 4 proc. Koreański Kospi zyskał 1 proc., a Hang Seng 0,6 proc. Shanghai Composite wzrósł o 0,8 proc.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce