Rynki finansowe 9-13.04.2007
2007-04-13 21:24
Przeczytaj także: Rynki finansowe 2-6.04.2007
RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH
Polski rynek
Rentowność obligacji 10-letnich dostępnych na giełdzie spadła do 5,09 proc., ale nie jest to specjalnie miarodajny sygnał. Generalnie można powiedzieć, że niewiele na rynku pieniężnym zmieniło się przez ostatni tydzień. Rynek już wcześniej uwzględnił możliwość wzrostu stóp procentowych w Polsce, a stopa trzymiesięcznego WIBORU utrzymała się na 4,29 proc.
Zagraniczne rynki
Amerykańskie obligacje taniały ponieważ wzrosły oczekiwania inflacyjne w Stanach, a w dodatku inwestorzy międzynarodowi nie darzą teraz dolara sentymentem. Rentowność papierów 10- letnich wzrosła do 4,76 proc. wobec 4,65 proc. przed tygodniem.
Z kolei obligacje w Europie spadają jeszcze szybciej, ponieważ inwestorzy oczekują kolejnych podwyżek stóp procentowych w strefie euro. 10-letnie papiery niemieckiego rządu dawały rentowność na poziomie 4,20 proc., wobec 4,09 proc. przed tygodniem.
RYNKI AKCJI
Polski rynek
W skali tygodnia WIG wzrósł o 1,1 proc., a WIG 20 o 1,2 proc. przy wysokich – mimo skróconego tygodnia – obrotach. mWIG zyskał 0,5 proc., a sWIG 1,3 proc., także przy obrotach bliskich historycznym maksimum. Inwestorzy w pierwszej części tygodnia pompowali kurs KGHM, który w ciągu czterech sesji zyskał 7 proc. (prawie 8 proc. w sam tylko wtorek), ponieważ rosła cena miedzi.
W czwartek mieliśmy dzień oddechu, ale już w piątek wzięciem cieszyły się akcje spółek paliwowych, którym pomagała drożejąca ropa. Z kolei akcje banków taniały (za wyjątkiem BRE) ponieważ wzrost inflacji przybliża niekorzystną dla ich zysków decyzję o zacieśnieniu polityki monetarnej.
W nadchodzącym tygodniu aż 63 proc. ankietowanych przez GPW analityków spodziewa się spadku WIG20, a tylko 21 proc., oczekuje wzrostu. W przeszłości takie dysproporcje działały zwykle na korzyść byków, ponieważ to strach jest najlepszym paliwem dla hossy.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce