Jakie wynagrodzenia w Polsce i inflacja w USA?
2007-04-17 10:32
© fot. mat. prasowe
Rynki finansowe nie będą raczej reagować na tragedię, która rozegrała się na uniwersytecie w Virginii (USA). Także dane o wzroście wynagrodzeń w Polsce nie powinny wpłynąć na rynek.
Przeczytaj także: Jaka inflacja w USA?
Dziś o godz. 14 GUS poda informacje o przeciętnym wynagrodzeniu w gospodarce. Szacuje się, że w marcu przeciętne pensje wzrosły o ok. 7 proc. (rok do roku). I choć byłby to argument za zacieśnieniem polityki monetarnej, nie wiadomo co z tego wyjdzie, skoro prezes NBP Sławomir Skrzypek tak mocno lobbuje teraz w mediach za pozostawieniem stóp bez zmian. Dane przejdą zapewne bez echa, chyba że będą wyraźnie różniły się od oczekiwań. Ale już pół godziny później na rynek napłyną informacje, które mogą rzeczywiście zachwiać kursami. Chodzi o inflację w USA w marcu. Według ekonomistów ceny wzrosły o 0,6 proc. (m/m). Także o godz. 14.30 informacje o liczbie wydanych pozwoleń na budowę, a wkrótce później produkcja przemysłowa w USA.SYTUACJA NA GPW
Swoje 16-te urodziny giełda świętowała 15-tym w tym roku debiutem (Helio), lampką szampana dla zaproszonych gości i rekordami indeksów dla inwestorów.
Wprawdzie WIG20 zakończył dzień niżej, niż go zaczął, ale liczy się fakt, że po wzroście o 1,4 proc. zanotował poziom historycznie najwyższy. W takim samym stopniu zyskał także sWIG - ten rósł od początku do końca sesji, natomiast mWIG spadł o 0,1 proc. Ten spadek to zasługa przeceny Hutmenu o 11,6 proc. Jak donosi dzisiejsza "Rz", spółka straciła ponad 40 mln złotych na kontraktach terminowych, których w dodatku jeszcze nie zamknęła.
Obroty na całym rynku wyniosły 2,5 mld złotych. Kapitał wciąż płynie na GPW. Analizy OnLine podały, że w marcu do funduszy inwestycyjnych napłynęło 4,7 mld PLN, co jest nowym rekordem.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
To się nazywa rynek byka - po dobrych wynikach CitiGroup i producenta leków Eli Lilly, indeksy ruszyły w górę. Pomogły także informacje o planowanych przejęciach. Dow Jones zyskał 0,8 proc. i zostało mu mniej niż 70 punktów (0,5 proc.) do wyrównania rekordu wszech czasów. S&P wzrósł o 1,1 proc. i jest najwyżej od sześciu lat, Nasdaq także wzrósł o 1,1 proc.
Indeks giełdy w Brazylii zyskał 2,1 proc., w Argentynie 0,5 proc., a w Meksyku spadł o 0,15 proc.
Zgoła odmienne nastroje panowały dziś w Azji, gdzie inwestorzy wzięli się za realizację zysków. Nikkei - mimo początkowej zwyżki - spadł o 0,6 proc., Kospi spadł o 0,2 proc., a Hang Seng o 0,3 proc.
Shanghai Composite spadł o 0,5 proc.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce