eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeIndeks DJIA atakował szczyt wszech czasów

Indeks DJIA atakował szczyt wszech czasów

2007-04-18 10:21

Wtorkowy poranek w Polsce przebiegł pod znakiem korekty. Złoty nieznacznie tracił do obu głównych walut. Nasi gracze też czekali na publikację danych makro zarówno z Polski jak i z USA.

Przeczytaj także: GPW: mocny sektor surowcowy i bankowy

Okazało się, że w marcu przeciętne wynagrodzenie wzrosło aż o 9,1 procenta (oczekiwano wzrostu o 6,4 proc.). To bardzo dużo. Czy teraz też „gołębie” w RPP będą mówiły, że nie ma zagrożenia inflacją? Zatrudnienie też wzrosło (4,5 procenta). Dane spotkały się w czasie z wzrostem kursu EUR/USD, więc wzmocnienie złotego należy przypisać właśnie temu drugiemu czynnikowi. Po danych w USA złoty szybko zaczął się wzmacniać zarówno do dolara jak i do euro idąc za szybko rosnącym kursem EUR/USD.

Dzisiaj odbędzie się przetarg obligacji pięcioletnich, które są odnośnikiem dla całego rynku długu, więc teoretycznie wynik przetargu (stosunek popytu do podaży) może wpłynąć na rynek walutowy. Zakładam jednak, że jeśli nawet taki wpływ zobaczymy to będzie on chwilowy. Złoty nadal będzie reagował na ruchy kursu EUR/USD. Bardziej prawdopodobna jest korekta zarówno kursu EUR/USD jak i złotego.

Na GPW wtorek też rozpoczął się korektą. Zakładałem, że początek będzie dobry, a dopiero potem się ona rozpocznie, ale slaby początek handlu w Eurolandzie zmienił ten scenariusz i przyśpieszył realizację zysków. Nadal jednak bardzo dobrze zachowywały się mniejsze spółki reprezentowane przez MWIG40. Dopiero dane z USA zmniejszyły skalę spadków, ale nie udało się zakończyć sesji wzrostem. Takie zachowanie sesji nie ma najmniejszego znaczenia. Mała korekta jest wręcz korzystna, bo zmniejsza napięcie. Pozytywny obraz rynku się nie zmienił.

Dzisiaj, po wczorajszym, dużym wzroście ceny miedzi, w centrum uwagi może być znowu KGHM. Jednak najważniejsza będzie reakcja rynków na raporty kwartalne w USA. To one nadadzą naszemu rynkowi kierunek na początku sesji. Zakładam, że indeksy w Eurolandzie będą lekko spadały, więc nasz rynek też lekko się osunie, ale być może KGHM będzie to osunięcie amortyzował. W czasie dnia wiele się może jeszcze wydarzyć, bo duże, zagraniczne spółki opublikują wiele raportów kwartalnych, a to w drugiej części dnia może zmieniać gwałtownie kierunek europejskich indeksów.

Raporty kwartalne spółek dyktują kierunek indeksom

Worek rozpoczął się na rynkach europejskich realizacją zysków. Giełdy po prostu powieliły zachowanie rynków azjatyckich. Spadki indeksów nie miały żadnego sensownego uzasadnienia. Były jedynie wyrazem ostrożności graczy, którzy postanowili schować trochę zysków do kieszeni przed publikacją danych o amerykańskiej inflacji. Być może pomagało też trochę niedźwiedziom umacnianie się japońskiego jena (to też była tylko korekta). Kurs EUR/USD stabilizował się, bo tutaj też gracze czekali na dane makro.

 

1 2 3

następna

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: