eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweOpcje: instrumenty na trudne czasy

Opcje: instrumenty na trudne czasy

2007-04-18 13:31

Przeczytaj także: Callable bonds: wariacje struktury


Zsumowanie profili wypłaty z trzech nabytych opcji daje nowy profil o niedźwiedziej strategii, z której zysk stopniowo przybiera na dynamice w miarę pogłębiania się spadków. Stąd profil wypłaty o coraz bardziej stromej linii tak jak na rys. 3.

fot. mat. prasowe

Rysunek 3. Łączny profil wypłaty z 3 długich putów na rys. 2.


Zauważmy, że spadek indeksu WIG20 do 3000 punktów (a więc o ok. 15 proc. względem notowań z początku kwietnia) w dniu wygaśnięcia opcji daje już ponad 4 tys. zł zysku z zainwestowanych 1,5 tys, a więc zarobek sięgający 167 proc. Punktem wyjścia "na zero" jest poziom 3150 pkt. Oczywiście z racji wartości czasowej rynkowe ceny opcji będą wyższe niż te wynikające z profili w czasie wygaśnięcia, zatem im wcześniej nastąpi spadek, tym większy zysk.

Podsumowanie

Opcje dają ogromne możliwości tworzenia różnych strategii, przeznaczonych na różne scenariusze rozwoju wydarzeń na giełdzie. Zasada ich działania jest wprawdzie bardziej złożona od kontraktów futures, jednak większy potencjał zarobku powinien rozbudzić szersze zainteresowanie tymi instrumentami.

Szansa dużego zarobku na przedstawionych strategiach rośnie wraz z coraz bardziej chwiejną hossą na rynkach światowych. W Polsce rozwój wydarzeń przebiega pod dyktando napływów kolejnych pieniędzy do funduszy inwestycyjnych. Niestety, zaczyna już tutaj dominować tzw. "fool money", czyli eufemistycznie mówiąc, pieniądz mało inteligentny. Pieniądz "mądry" (smart money) w posiadaniu dużych inwestorów zagranicznych oraz zarządów spółek giełdowych systematycznie opuszcza warszawski parkiet. Bilans transakcji insiderów za sam marzec 2007, wynoszący minus 300 mln zł jasno okazuje, że najwyższa kadra nie widzi potencjału dalszych zwyżek.

Dlatego warto podjąć próbę schylenia się po pieniądze drzemiące w opcjach, zwłaszcza opcjach put, zanim powrócą (a na pewno powrócą) w gorszym wydaniu chińskie problemy. Przegrzana gospodarka najludniejszego kraju świata jest coraz bardziej obciążona złymi kredytami, a naród tłumnie spekuluje na giełdzie za pożyczone pieniądze. Powstał gigantyczny bąbel spekulacyjny ze wskaźnikami C/Z powyżej 40. Do tego dochodzi uparcie negowane ryzyko recesji w USA, jak również narastające ryzyko załamania cen środkowoeuropejskich nieruchomości mogące znacznie nadwątlić sektor bankowy.

Uprzedzenie fali spadkowej i możliwy olbrzymi zarobek pośród lamentu towarzyszącego przyszłej silnej przecenie to sztuka ryzykowna, ale mogąca wielce wynagrodzić inwestorów odważnych, nie ufających pozbawionym logiki zachowaniom tłumów.

poprzednia  

1 ... 4 5

oprac. : expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: